REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Uczniowie ze śląskich szkół upamiętniają ofiary „marszu śmierci”

Nauka

W styczniu 1945 roku prowadziły przez Górny Śląsk główne trasy pierwszej ewakuacji więźniów z obozu Auschwitz, „marszu śmierci”. Wiodły one przez Oświęcim-Przyczynę-Wodzisław Śląski oraz Oświęcim-Tychy-Gliwice. W Wodzisławiu i Gliwicach przeformowywano kolumny piesze w transporty kolejowe. Trasami tymi przemieszczonych zostało kilkadziesiąt tysięcy osób, z których znaczna część nie przeżyła. Więźniowie umierali z wycieńczenia i zimna, ginęli rozstrzelani przez konwojujących, ich zwłoki grzebano na trasie przemarszu. W wielu miejscach Górnego Śląska pozostały zbiorowe mogiły, m.in. na cmentarzu żydowskim w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego.

REKLAMA

W 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie postanowili upamiętnić ofiary „marszu śmierci” z Auschwitz do Gliwic, organizując „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”. Bieg o charakterze sztafetowym, podzielony na siedem odcinków, odbędzie się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na trasie jednego z dwóch marszy śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w styczniu 1945 roku. Trzyosobowe zespoły uczniów pod opieką nauczycieli, z poszczególnych szkół znajdujących się na trasie Biegu Pamięci, przy wsparciu policjantów chcą pokonać trasę upamiętniając ofiary „marszu śmierci”. Uroczystości rozpoczną się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w obecności przedstawicieli Muzeum KL Auschwitz, którzy przekażą młodzieży „Światło pokoju”, zachowane z wcześniejszych państwowych uroczystości upamiętniających wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau. Koniec biegu przewidziany jest w Gliwicach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz na sąsiadującym z muzeum cmentarzu żydowskim, gdzie mieści się pomnik 79 więźniów KL Auschwitz, różnych narodowości, zabitych na terenie Gliwic podczas „marszu śmierci” w styczniu 1945 roku. Uczestnicy i uczestniczki biegu złożą kwiaty oraz zapalą znicze przy pomniku ofiar. Natomiast w sali ceremonialnej Domu Pamięci Żydów Górnośląskich publiczność będzie mogła zobaczyć prezentację podsumowującą projekt. Zapraszamy do udziału.     

28 stycznia 2019 (wtorek), Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oraz cmentarz żydowski przy ul. Poniatowskiego w Gliwicach, ok. godz. 17.30

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Środa
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Anatola, Leszka, Tamary

REKLAMA