REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Na Politechnice Śląskiej zainaugurowano 75. rok akademicki

Nauka

Już po raz 75 na Politechnice Śląskiej rozbrzmiało uroczyste „Gaudeamus Igitur”. Tym samym rok akademicki 2019/2020 został oficjalnie zainaugurowany. Uroczystość z udziałem władz uczelni, zaproszonych gości, pracowników i studentów odbyła się wczoraj w Centrum Edukacyjno-Kongresowym.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślał, że uczelnia swoją siłę czerpie z tradycji i potencjałów przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz aglomeracji Górnośląskiej, najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Rzeczypospolitej: – Czas pokazuje, że znakomite wzorce przedwojennej Politechniki Lwowskiej znacząco przyczyniły się do ukształtowania współczesnego potencjału naukowo-badawczego naszej Alma Mater. Z dumą podkreślamy więzi z tą znakomitą uczelnią i nieustająco czerpiemy z jej spuścizny. Imponujący dorobek i tradycja polskiej nauki, które przed II wojną światową swoją „stolicę” miały właśnie w Galicji Wschodniej, były także inspiracją dla wielu innych powojennych polskich uczelni. Dla wspólnoty Politechniki Śląskiej to nie tylko korzenie Uczelni, lecz także zbiór ponadczasowych wartości etycznych i postaw moralnych, które nieustannie musimy pielęgnować i przekazywać naszym studentom. Politechnika Śląska skutecznie rozwija ten historyczny kapitał już od ponad siedmiu dekad, intensywnie pracując na rzecz rozwoju własnego i całego Regionu, a także umacniania pozycji Polski w świecie.

Rektor Mężyk podsumował miniony rok akademicki, zwracając szczególną uwagę na konieczność wdrożenia zapisów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: – Po blisko sześciomiesięcznych konsultacjach i dyskusjach przyjęliśmy nowy statut, a także wdrożyliśmy koncepcję wspólnej szkoły doktorskiej prowadzonej z 3 instytutami PAN oraz Głównym Instytutem Górnictwa. Miniony rok akademicki na Politechnice Śląskiej był czasem przygotowań do przemian oraz systematycznej pracy nad realizacją projektów strategicznych dla Uczelni, ale także definiowania nowych szans i perspektyw Jej rozwoju. Mury naszej Uczelni opuściła niemal sześciotysięczna grupa absolwentów, świetnie przygotowanych do swobodnego konkurowania na wymagającym rynku pracy. 

Wśród kluczowych planów do realizacji w nowym roku akademickim wymienił starania o uzyskanie statusu uczelni badawczej: – Politechnika Śląska znalazła się w elitarnym gronie 20 polskich uczelni aspirujących do statusu uczelni badawczej. Obecnie oczekujemy oceny naszego wniosku przez zespół międzynarodowych ekspertów, prowadzonej w ramach programu Inicjatywa doskonałości-uczelnia badawcza. Mamy ogromny potencjał i chcemy być uczelnią badawczą.

Z powodu śmierci ojca w inauguracji nie mógł uczestniczyć premier RP Mateusz Morawiecki. List premiera, skierowany do wspólnoty naszej uczelni, odczytała Bożena Borys-Szopa, minister pracy i polityki społecznej: – Politechnika Śląska to wyjątkowe miejsce. Tu bije nie tylko serce Śląska, ale i czuć duszę Lwowa z racji powojennej emigracji. Śląsk był zawsze kluczem do wielkości w Europie Centralnej. To tu było jedno z kluczowych centrów gospodarczych Europy. Dzięki Śląskowi zniszczona przez I wojnę Polska mogła zacząć odbudowę. To Śląsk odegrał kluczową rolę w wychodzeniu z apokalipsy II wojny. To Śląsk dziś jest predystynowany do bycia forpocztą polskiej rewolucji technologiczno-przemysłowej. Politechnika Śląska jest nie tylko generatorem elit, ale również idei dla Śląska, Polski i świata. Absolwenci Politechniki Śląskiej zapisali się w dziejach powojennego polskiego przemysłu, ale też opozycji demokratycznej. Dziś są często liderami technologicznych zmian polskiej gospodarki. Jeśli miałbym o coś zaapelować do obecnych tu studentów, to aby nie myśleli w przyszłości o zbudowaniu swoich firm na skalę polską, ale globalną. Proszę, mierzcie tak wysoko, jak to tylko możliwe. Nie bójcie się wielkości – zaapelował premier.

Prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, również podkreślił ogromne znaczenie Politechniki Śląskiej dla rozwoju regionu: - Jako rektor jednej z największych uczelni technicznych w Polsce mogę stwierdzić, że Politechnika jawiła się i jawi jako uczelnia o ogromnej dynamice rozwojowej, wykorzystująca warunki, w jakiej przyszło jej pracować. Przedsiębiorczość tego regionu, który znajduje się w specyficznym miejscu Europy, powodował intensywny rozwój. Nie zawsze w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jesteśmy przekonani, że to właśnie Politechnika i inne uczelnie regionu, będą walczyły o zachowanie środowiska naturalnego i jego odnawianie. 

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego jednym z najważniejszych momentów jest immatrykulacja, a więc przyjęcie do wspólnoty akademickiej nowych studentów. W tym roku naukę w murach naszej Alma Mater rozpoczęło blisko 6500 studentów na 54 kierunkach studiów. Rektor Politechniki Śląskiej w swoim przemówieniu zwrócił się także do nich: – To dla mnie zaszczyt i ogromna radość, iż mogę powitać Was w naszej uczelni. Wierzę, iż lata spędzone na Politechnice Śląskiej będą czasem wartościowych inspiracji, a wyższe studia pomogą rozwinąć Wasze zainteresowania i zapewnią przyszły sukces zawodowy z dyplomem ukończenia prestiżowej szkoły wyższej. Bardzo dziękuję za zaufanie, którym nas obdarzyliście. W ciągu najbliższych kilku lat będziecie tu zdobywać wiedzę, rozwijać swoje pasje, ale także spełniać marzenia. Serdecznie zachęcam do korzystania z możliwości, które otwierają się przed Wami wraz z podjęciem studiów w naszej Uczelni. Niech czas spędzony na Politechnice Śląskiej zaowocuje doskonałym wykształceniem, otwierającym nowe możliwości osobistego rozwoju, licznymi sukcesami i przyjaźniami na całe życie.

Rozpoczęcie roku akademickiego było także okazją do odznaczenia najlepszych absolwentów medalami Omnium Studiosorum Optimo. Kolejny raz wręczono Nagrodę Rady Społecznej Politechniki Śląskiej za interdyscyplinarność i społeczne zaangażowanie w pracy naukowej. W kategorii pracownik otrzymał ją dr inż. Jakub Nalepa, w kategorii student - Koło Zarządzania Projektami Solver w składzie: dr inż. Seweryn Tchórzewski , mgr Paulina Major, Arkadiusz Dokupil, Barbara Lewandowska i Albert Strzedulla.

Wykład inauguracyjny pt. „Śladami Politechniki Lwowskiej. Początki i rozwój Politechniki Śląskiej” wygłosił prof. Wojciech Zieliński, rektor gliwickiej uczelni w latach 2002-2008, doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej. Do wspólnoty akademickiej zwrócił się także Yuriy Bobalo, rektor Politechniki Lwowskiej, z której wywodzi się Politechnika Śląska: – Cieszymy się, że możemy być z państwem dzisiaj – na zaproszenie gościnnej Politechniki Śląskiej i podzielić się radością z okazji 75 rocznicy inauguracji nowego roku akademickiego. Takie spotkania są niezwykle ważne dla rozwoju dialogu politycznego, kulturalnego, edukacyjnego i naukowego między naszymi krajami. 

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Na 13 wydziałach, które mieszczą się w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach prowadzonych jest obecnie 48 kierunków studiów i około 200 specjalności. Politechnika prowadzi również dwa licea akademickie – w Gliwicach i Rybniku.

Aktualnie Politechnika Śląska kształci prawie 20 tys. studentów. Z raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia znajduje się na piątym miejscu w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów.

(źródło: Politechnika Śląska)

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA