REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali łazika marsjańskiego

Nauka

Drużyna Silesian Phoenix z SKN Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH skonstruowała niezwykłego robota – marsjańskiego łazika – do eksploracji planet. Robot Phoenix I znakomicie zaprezentował się na European Rover Challenge 2018 – największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych dla studentów z całego świata.

REKLAMA

Podczas swojego debiutu w European Rover Challenge 2018, które odbyły się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, nasi studenci zajęli 19. miejsce na 65 drużyn z 20 krajów. 

 

– Konkurs był nie lada wyzwaniem, ale też możliwością przetestowania unikatowego podwozia gąsienicowego oraz autorskiego manipulatora i próbnika. Konkurencja była spora, dlatego jako debiutanci cieszymy się z 19. miejsca w zawodach, to dla nas wielkie doświadczenie i przygoda – mówi Marcin Nagi, koordynator ds. organizacji Silesian Phoenix. - W kolejnych latach chcemy zmodernizować łazik i walczyć o wyższe miejsce na podium – dodaje.

Eliminacje trwały kilka miesięcy, a uczestnicy musieli sprawdzić się w czterech konkurencjach: science task, w której zadaniem robota marsjańskiego jest pobranie z głębszych warstw Mars Yardu próbki gleby i zabezpieczenie jej do badania; maintenance task, w której łazik musiał pokonać wytyczoną trasę, przełączać włączniki do właściwych pozycji, wykonać pomiar parametrów elektrycznych i obserwacji paneli kontrolnych; collection task, podczas której robot pokonywał trudną drogę, szukał ukrytego przedmiotu i przetransportowywał go w wyznaczone miejsce oraz traverse task, kiedy zespoły musiały dotrzeć robotem do wskazanych miejsc na terenie Mars Yardu. 

Drużynę Silesian Phoenix tworzy dwóch opiekunów i czternastu studentów Wydziału Mechanicznego Technologicznego, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, należących do międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Zespół działa przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn. Projekt realizowany przez Silesian Phoenix został objęty patronatem miasta Gliwice.

(źródło: Politechnika Śląska)

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca