AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wycieczki z Wędrowcem - spotkanie z autorami przewodnika po Gliwicach i okolicach

Turystyka

9 zeszytów, wydanych we współpracy Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy i Muzeum w Gliwicach, pokazuje miasto w niezwykły sposób. 17 marca w Willi Caro  zorganizowane zostanie spotkanie z autorami tego przewodnika - członkami Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy .

REKLAMA

O swojej pracy opowiedzą Marek Klimurczyk, Anna i Marek Kołodziej, Wojciech Kwietniewski, Adam Łysiak, Małgorzata Malanowicz i Maciej Porański. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Cykl Wycieczki z Wędrowcem  to 9 zeszytów z trasami tematycznymi – Stare Miasto; Rozwój miasta na przełomie wieków XIX i XX; Szlakiem przemysłu i myśli technicznej; Echa dawnych wojen; Dzieło gliwickich ewangelików; Śladem pamiątek kultury żydowskiej; Rzeźby i pomniki; Miasto-ogród, Gliwice oczami literatów. Książki zawierają nie tylko zbiór informacji o mieście, ale również ogromną ilość archiwalnych i współczesnych zdjęć, a także mapy z trasami.

- Stowarzyszenie „Gliwickie Metamorfozy” oprócz opieki nad zabytkowym Cmentarzem Hutniczym realizuje również swój drugi cel statutowy, jakim jest upowszechnianie wiedzy o historii miasta i regionu. W latach 2007–2010 organizowaliśmy cykl wycieczek pod wspólną nazwą „Lato z Metamorfozami”,  a w roku 2011 ustanowiliśmy odznakę krajoznawczą „Wędrowiec Gliwicki”, aby przez kolejne trzy lata proponować tematyczne wędrówki po mieście i jego okolicach. Doświadczenie zdobyte przy organizowaniu tych wycieczek pozwala nam sądzić, że proponowane przez nas trasy zainteresują odbiorców – mówi Małgorzata Malanowicz, prezes Stowarzyszenia.

Po tym, jak autorzy opowiedzą o kulisach powstawania Wycieczek z Wędrowcem, kolejny wykład z tego cyklu zaprowadzi nas w czasy dawnych budowli ochronnych. W Gliwicach zachowały się znaczne fragmenty murów obronnych wzniesionych na przełomie XV i XVI wieku – należą one do najlepiej zachowanych na Górnym Śląsku. Podczas  wykładu omówione zostaną również pozostałości fortyfikacji w innych niż Gliwice miastach. Szczególna uwaga  poświęcona zostanie  polskim zamkom bastionowym. Opowie o nich Małgorzata Malanowicz.

 

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


muzeum gliwicegliwickie metamorfozywędrowiec gliwickil przewodnik po gliwicach

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Wtorek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Konrada, Renaty, Witolda

REKLAMA