AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wycieczki z Wędrowcem - spotkanie z autorami przewodnika po Gliwicach i okolicach

Turystyka

9 zeszytów, wydanych we współpracy Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy i Muzeum w Gliwicach, pokazuje miasto w niezwykły sposób. 17 marca w Willi Caro  zorganizowane zostanie spotkanie z autorami tego przewodnika - członkami Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy .

REKLAMA

O swojej pracy opowiedzą Marek Klimurczyk, Anna i Marek Kołodziej, Wojciech Kwietniewski, Adam Łysiak, Małgorzata Malanowicz i Maciej Porański. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Cykl Wycieczki z Wędrowcem  to 9 zeszytów z trasami tematycznymi – Stare Miasto; Rozwój miasta na przełomie wieków XIX i XX; Szlakiem przemysłu i myśli technicznej; Echa dawnych wojen; Dzieło gliwickich ewangelików; Śladem pamiątek kultury żydowskiej; Rzeźby i pomniki; Miasto-ogród, Gliwice oczami literatów. Książki zawierają nie tylko zbiór informacji o mieście, ale również ogromną ilość archiwalnych i współczesnych zdjęć, a także mapy z trasami.

- Stowarzyszenie „Gliwickie Metamorfozy” oprócz opieki nad zabytkowym Cmentarzem Hutniczym realizuje również swój drugi cel statutowy, jakim jest upowszechnianie wiedzy o historii miasta i regionu. W latach 2007–2010 organizowaliśmy cykl wycieczek pod wspólną nazwą „Lato z Metamorfozami”,  a w roku 2011 ustanowiliśmy odznakę krajoznawczą „Wędrowiec Gliwicki”, aby przez kolejne trzy lata proponować tematyczne wędrówki po mieście i jego okolicach. Doświadczenie zdobyte przy organizowaniu tych wycieczek pozwala nam sądzić, że proponowane przez nas trasy zainteresują odbiorców – mówi Małgorzata Malanowicz, prezes Stowarzyszenia.

Po tym, jak autorzy opowiedzą o kulisach powstawania Wycieczek z Wędrowcem, kolejny wykład z tego cyklu zaprowadzi nas w czasy dawnych budowli ochronnych. W Gliwicach zachowały się znaczne fragmenty murów obronnych wzniesionych na przełomie XV i XVI wieku – należą one do najlepiej zachowanych na Górnym Śląsku. Podczas  wykładu omówione zostaną również pozostałości fortyfikacji w innych niż Gliwice miastach. Szczególna uwaga  poświęcona zostanie  polskim zamkom bastionowym. Opowie o nich Małgorzata Malanowicz.

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


muzeum gliwicegliwickie metamorfozywędrowiec gliwickil przewodnik po gliwicach

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bonifacego, Kiry, Waltera

REKLAMA