AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Straż Miejska ostrzega - żebrak nie zawsze jest biedny

Na Sygnale

Osoby, posiadające środki do życia coraz częściej wykorzystują naiwność ludzi, którzy myśląc, że pomagają potrzebującym, wspierają jedynie tych, którzy w ławy i szybki sposób chcą zarobić na alkohol czy używki. 

REKLAMA

Coraz częściej na ulicach czy pod supermarketami można napotkać osoby trudniące się żebractwem. Problem ten jest widoczniejszy w sezonie letnim, gdyż ładna pogoda jedynie wspomaga ten proceder. Osoby, które w taki sposób zarabiają na życie to nie tylko bezdomni czy bezrobotni. Często są to ludzie, które posiadają środki na swoje utrzymanie, lecz znając naiwność ludzi, wykorzystują ją bezdusznie. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie odróżnić osoby, która faktycznie potrzebuje pomocy od tej, która nadużywa naszego zaufania.

Jak szacują strażnicy, w Gliwicach żebractwo to całkiem intratny interes, ponieważ w ciągu jednego dnia statystyczny żebrzący może zarobić nawet kilkadziesiąt złotych. Od początku roku ukarano już 49 osób, z czego 2 w tym miesiącu. Podkreślić należy, że nie były to osoby bez środków do życia.

Pamiętajmy, że często pieniądze pochodzące z żebrania nie są przeznaczone na żywność czy podstawowe potrzeby lecz na alkohol lub inne używki. Aby wzbudzić w ludziach jeszcze większą litość, żebracy wysyłają po pieniądze swoje dzieci. Czasem sami udają bardzo chorych lub kalekich.

Przypominamy, że do pomocy osobom potrzebującym i bezdomnym są wyznaczone odpowiednie instytucje, które chętnie wspierają każdego, kto o nią poprosi. Jedynym warunkiem jest trzeźwość, dlatego żebracy niechętnie korzystają z oferty tych instytucji.

Zgodnie z art. 58 kodeksu wykroczeń kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. złotych albo karze nagany, a kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


żebranie gliwice

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Sobota
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA