REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

DTŚ zmasakrowała centrum - Wawrzyczek w Mieście

Kącik Prasowy

"Czuję się autentycznie oszukany. Przez lata miejska propaganda wbijała mieszkańcom do głów, że DTŚ to dla miasta komunikacyjne zbawienie, a poprowadzona w tunelu droga nie będzie miała negatywnego wpływu na centrum miasta. Dziś okazuje się, że to wszystko były zwykłe kłamstwa (które i mnie w nieświadomości faktów zdarzyło się niestety powtarzać). Niestety, inwestycja jest unijna i przez kilka lat ten dramat w Śródmieściu będzie nie do ruszenia. Już dziś warto jednak myśleć, jak zabliźnić tę paskudą ranę, którą miastu zadały jego własne władze" - pisze na swoim blogu Andrzej Wawrzyczek, jeszcze niedawno dziennikarz gliwickich mediów, dziś wnikliwy obserwator i komentator komunikacyjnych rozwiązań wdrażanych w naszym mieście. 

REKLAMA

"Drogowa Trasa Średnicowa to inwestycja niezwykle w Gliwicach potrzebna. Zawsze tak uważałem i uważam tak nadal. Gdy jednak widzę błędy, jakie zrobiono na etapie projektowania tej drogi, to jestem zwyczajnie po ludzku wściekły. Nie mam wątpliwości, że drogę tę projektowała osoba, która w głębi swojego jestestwa nienawidzi Gliwic. A miejscy urzędnicy albo byli zbyt leniwi, żeby zainteresować się sprawą i w odpowiednim momencie postawić veto, albo nie mieli dość wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, czym grozi pozostawienie projektantom wolnej ręki. Świadomego przyzwolenia na takie barbarzyństwo nawet nie zakładam, bo to byłoby sabotaż nie mający precedensu w historii. Nie mam jednak wątpliwości, że już wkrótce śródmiejski odcinek DTŚ będziemy przyrównywać do innej projektowej fuszerki, jaką jest chorzowska estakada - pisze Wawrzyczek."

Na swoim blogu, który znaleźć można pod adresem wawrzyczek.blox.pl, Andrzej Wawrzyczek krok po kroku, odcinek po odcinku i zjazd po zjeździe opisuje błędy, które jego zdaniem popełnione przy projektowaniu Drogowej Trasy Średnicowej. Piętnuje zaniedbania i krótkowzroczność władz i decydentów z firmy DTŚ. Przewiduje konsekwencje złych rozwiązań i tam, gdzie możliwe jest jeszcze poprawienie sytuacji, proponuje rozwiązania.

"W miejscu, gdzie przez lata stały legendarne już okrąglaki powstać miał reprezentacyjny plac miejski. Wyobrażałem go sobie jako przestrzeń osłoniętą od ruchu samochodowego. Środkiem miał biec pieszy deptak, na który - zgodnie z obietnicami władz miasta - ma zostać zamieniona ulica Zwycięstwa. Wschodnią i zachodnią pierzeję miałyby natomiast tworzyć nowe efektowne budynki. Oba odsunięte o kilkanaście metrów od osi ulicy w taki sposób, żeby nie zasłonić efektownych kamienic ciągnących się wzdłuż ulic Dubois i Fredry, ale jednocześnie schować biegnąc pod placem ruchliwą drogę. Nic z tego jednak nie będzie. Łącznice są bowiem zbyt blisko, żeby można je było wizualnie czy akustycznie jakimkolwiek budynkiem. Jedyne wyjście na szybką poprawę sytuacji, to zazielenienie tej strony placu. Wyloty tunelu wcinające się boleśnie w plac należałoby obudować czymś w rodzaju katowickich wertykalnych ogrodów i dodatkowo zasadzić w tych miejscu sporą ilość drzew. Wierzę jednak, że docelowo, gdy tylko Gliwicami zaczną zarządzać osoby odpowiedzialne, te łącznice zostaną po prostu zlikwidowane" - pisze Wawrzyczek. Zachęcamy do zapoznania się z całym opracowaniem, które znaleźć można pod adresem: http://wawrzyczek.blox.pl/2015/10/DTS-zmasakrowala-centrum.html. Zapraszamy do dyskusji.

Admin Admin

Udostępnij:


wawrzyczek w mieściedtśkrytyka dtśkrytyka drogowej trasy średnicowej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Środa
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Arnolda, Edgara, Elżbiety

REKLAMA