Kończy się pomału projekt edukacyjno-animacyjny "Gra w symbole", oparty na interakcji i współdziałaniu lokalnej społeczności Knurowa i okolic. Inicjatywa dedykowana była szczególnie dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym mieszkańcom miasta. Podczas niedawnego otwarcia Art CK mieliśmy okazję wziąć udział w grze teatralnej i lekcji muzycznej. Bardzo ciekawym wydarzeniem było także spotkanie z pisarką Justyną Wydrą, prowadzone przez Szymona Szwajgera. Justyna Wydra to twórczyni, która od zawsze kocha się w słowach. Szczególnie tych pisanych, śpiewanych i wypowiadanych na kinowym ekranie. Pochodzi z Gliwic, gdzie dorastała i mieszka do dziś. Z rodzinnym miastem i Śląskiem czuje się silnie związana, co znajduje odzwierciedlenie także w jej twórczości. Współtwórczyni Klubu Książki Kobiecej. Autorka powieści „Esesman i Żydówka”, ”Zaniemówienie”, "Ponieważ wróciłam”, „Warkoczyk”, „Ja matką? Ratunku!”.

Czym jest historia?
Czy historia może być fascynująca? Czy historia jest dzisiaj potrzebna? Starsi i młodsi uczniowie knurowskich szkół wzięli udział w warsztatach z historykiem Tomaszem Owocem i opowiadaczem, narratologiem Mateuszem Świstakiem. Dowiedzieli się, w jaki sposób historia może pomóc lepiej analizować współczesny świat. Przekonali się, że aby lepiej zrozumieć przeszłość, warto się zastanowić nad wyborami, przed którymi stawali monarchowie, wodzowie i politycy oraz nad ich skutkami. Poznali także niektóre polskie baśnie i legendy – doskonale się przy tym bawiąc i ucząc.
Za projekt odpowiedzialna jest Fundacja W To Mi Graj - organizacja pozarządowa, zrzeszającą twórców i pasjonatów. Fundacja organizuje szereg autorskich zajęć z pogranicza edukacji kulturalnej, ekologii i rozwoju kompetencji społecznych. Fundacja z powodzeniem współpracowała z Centrum Kultury w Knurowie i Teatrem Lufcik na Korbkę, który być może wkrótce ujrzymy na scenie Art CK.
Fot. A. Łyko oraz archiwum Fundacji
Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP.
Komentarze
Zostaw komentarz