REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ćwierć wieku walki o trzeźwość

Miasto

25 lat temu przy ul. Okopowej w Gliwicach rozpoczęła działalność izba wytrzeźwień. W ciągu ćwierćwiecza przyjęła 60 tys. pacjentów. Praktyka i statystyki pokazują, że miejsce jak to w Gliwicach przy ul. Okopowej, jest potrzebne.

REKLAMA

– Są osoby, które wyszły na prostą dzięki wsparciu psychologów z naszego punktu konsultacyjnego. Kiedy przychodzi do nas były pacjent i mówi „dziękuję” to pokazuje nam, że ta praca ma sens. – mówi Małgorzata Panek, kierownik izby wytrzeźwień w Gliwicach. – Znamy osoby, które miały u nas kilkutysięczne zadłużenie. Ale dzięki wsparciu znalazły pracę i z długów wyszły.

Średnio do izby trafia ponad 2,5 tys. pacjentów rocznieW 2020 roku – roku pandemii – do gliwickiej izby wytrzeźwień zostało przyjętych łącznie 1805 osób – 1563 mężczyzn, 238 kobiet i 4 nieletnich. To mniej niż zwykle. Miało na to wpływ wiele czynników – mniejszy ruch na ulicach, lockdown branży gastronomicznej, zamknięte bary, puby, a także ograniczenia organizacyjne w samej placówce wymuszone chociażby restrykcyjnym reżimem sanitarnym.

Po co izba?

Nadrzędnym zadaniem izby wytrzeźwień jest odizolowanie osób będących w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem zakłócają spokój, dają powód do zgorszenia w miejscach publicznych, bądź na skutek nadużywania alkoholu stanowią niebezpieczeństwo dla otoczenia lub dla siebie.

 Jednak izba wytrzeźwień to również aktywności mające na celu szeroko rozumianą profilaktykę uzależnień od alkoholu. Przy Okopowej 6 działa punkt informacyjno-konsultacyjny, bezpłatne porady prawne oraz spotkania dla młodzieży (zawieszone na czas pandemii).

– Angażujemy się na wielu frontach walki o trzeźwość. Nasi pracownicy spotykają się z młodzieżą. Tłumaczą, że nadużywanie alkoholu prowadzi do zguby, rozbija rodziny, wyrządza wiele krzywd.  Prowadzimy zajęcia i warsztaty, spotkania tematyczne w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć. Nasz program cieszy się takim uznaniem, że przyjeżdża do nas także młodzież spoza Gliwic: z Zabrza, Kędzierzyna-Koźla.  – dodaje kierownik izby.

Statystyki

Przez 25 lat działalności izby wytrzeźwień w Gliwicach trafiło do niej w sumie: 63 640 osób – 58 837 mężczyzn, 3796 kobiet i 1007 osób nieletnich.

-Przewaga po stronie panów jest ogromna, ale od pewnego czasu z niepokojem obserwujemy, że szybko zwiększa się odsetek trzeźwiejących u nas kobiet. Na szczęście maleją wskaźniki dotyczące osób nieletnich – podkreśla kierownik gliwickiej placówki i wspomina najmłodszego rekordzistę, który trafił do placówki przy ul. Okopowej 6 w wieku ośmiu lat.

Najstarszym pacjentem izby był 87-latek, a osobą najbardziej upojoną – mężczyzna, który we krwi miał 7,1 promila alkoholu –  w tym przypadku zamiast do izby trafił do szpitala. Duży procent osób doprowadzanych do izby to osoby bezdomne, szczególnie zimą i gdy jest chłodniej. Oczywiście są studenci, dyrektorzy firm. Pracownicy izby nie pytają o zajmowane stanowisko zawodowe. Każdy – bez względu na swój status społeczny/zawodowy – otrzyma w izbie pomoc, jeżeli tylko chce wyjść z nałogu.

źródło: MZUK Gliwice

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca