REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dziś po nich zostały tylko macewy… Pyskowice pamiętają

Powiat

Co łączy dziadka świętej Teresy Benedykty od Krzyża, matkę laureata Oscarów Franza Waxmana oraz niemieckiego aktora Alfreda Balthofa? Wszyscy wymienieni byli żydowskiego pochodzenia i urodzili się w Pyskowicach! Taką m.in. ciekawostkę znajdziemy na pamiątkowej tablicy, która październiku stanęła na pyskowickim cmentarzu żydowskim. A wszystko zaczęło się od pomysłu mieszkańca, który chętnie podchwyciło Stowarzyszenie Ludzie Miasta. Burza mózgów, kolejne pomysły i powstał pomysł na Zaduszki Żydowskie.

REKLAMA

Zaczęło się od wspomnianej już tablicy. Umieszczono na niej krótką historię gminy żydowskiej w Pyskowicach oraz wyjaśnienie symboli obecnych na macewach. Materiały opracował Błażej Kupski, a grafikę przygotował Łukasz Sobczak.
Do inicjatywy dołączyli także przedstawiciele  samorządu Pyskowic, w tym radni, z burmistrzem Adamem Wójcikiem na czele. Od kilku lat systematycznie dbają oni o teren cmentarza kosząc go i porządkując. Tym razem udało się połączyć siły.
Kulminacją obchodów wspominających społeczność żydowską w Pyskowicach były wydarzenia 8 listopada. Data została wybrana nieprzypadkowo. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 przeprowadzony został pogrom Żydów nazwany Nocą Kryształową. W Centrum Wystawienniczym odbyło się spotkanie autorskie z Leszkiem Jodlińskim poświęcone jego  najnowszej książce ”Puste krzesła. Historie śląskich Żydów”. Jest to zbiór opowiadań i artykułów uzupełnionych fotografiami i dokumentami, w której pojawia się także
wątek pyskowicki.
Po spotkaniu w  Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się koncert muzyki żydowskiej. Zespół Negev zaprezentował tradycyjne żydowskie pieśni i utwory instrumentalne, jak również dzieła nawiązujące do tradycji i kultury tego narodu.
Oba wydarzenia z powodu wprowadzonych obostrzeń odbyły się w formie transmisji online - bez udziału publiczności.
Zakup i  montaż tablicy oraz  koncert zrealizowane zostały w ramach projektu „Dziś po nich zostały tylko macewy… wyznawcy judaizmu nad Dramą”, który został dofinansowany ze środków gminy Pyskowice.

źródło: UM Pyskowice

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Poniedziałek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana