AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Sukces Policji. Aresztowała dwie kobiety, które okradły aż 47 starszych osób!

Kącik Prasowy

Kryminalni z komendy miejskiej w Gliwicach zakończyli trwające wiele miesięcy postępowanie w sprawie oszustw i kradzieży na szkodę osób starszych. Śledczy przedstawili dwóm podejrzanym kobietom łącznie 47 zarzutów. Wkrótce rozpocznie się proces sądowy, a panie usłyszą wyroki.

REKLAMA

We wrześniu 2019 roku policjanci z Gliwic zaczęli otrzymywać zgłoszenia o kradzieżach mieszkaniowych. Sprawczynie działały zawsze w podobny sposób. Chodziły po klatkach schodowych i pukały do drzwi, a gdy otwierał senior, jedna z nich przekonywała, że jest przedstawicielką jakiejś szanowanej instytucji i oferuje pomoc ludziom w podeszłym wieku. Ci, często spragnieni kontaktu i rozmowy, skuszeni perspektywą pomocy, wpuszczali kobietę do mieszkania. Ta zawsze przygotowywała możliwość wejścia czyhającej gdzieś w pobliżu wspólniczki. Potem, gdy jedna odwracała uwagę ofiary pytaniami i wypełnianiem spreparowanych dokumentów, druga przeszukiwała mieszkanie. 

Początek końca procederu i koniec „szczęścia” sprawczyń miał miejsce w momencie wszczęcia dochodzenia przez Wydział do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że 9 września 2019 r. w Gliwicach starszemu człowiekowi skradziono z mieszkania mienie o łącznej wartości ponad 210 tys. zł. Staruszkowi ukradziono złote przedmioty, takie jak sygnet, obrączki, złote i srebrne monety, monety okolicznościowe i różną biżuterię oraz gotówkę w kwocie ponad 10 tys. zł. 

Kradzież zelektryzowała detektywów z „wydziału mienia”. Rozpoczęto intensywne czynności dochodzeniowo-śledcze. Mimo skąpych informacji przekazanych od 84-letniego pokrzywdzonego nasi śledczy zaczęli zbierać coraz więcej dowodów. W toku śledztwa nabrali pewności, że sprawczynie okradały nie tylko mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego, ale także innych miast naszego województwa, a nawet innych województw. 

Pojedyncze „puzzle” zaczęły układać się w całość i już w listopadzie dały efekt - w postaci wytypowania i zatrzymania podejrzanych.

Okazało się, że to dwie kobiety w wieku 42 i 54 lat, obie mieszkające w Częstochowie. 
Policjanci i prokurator ustalili, że w wyniku przestępczej działalności dwóch zatrzymanych starsi ludzie stracili znacznie ponad pół miliona złotych.Ofiarami stali się mieszkańcy: Gliwic, Knurowa, Krakowa, Tychów, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Sosnowca, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Żor, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Lędzin, Łazisk Górnych, Piotrkowa Trybunalskiego, Zabrza, Chorzowa, Tarnowskich Gór. Podczas przeszukań zabezpieczono złotą biżuterię, złote, srebrne i okolicznościowe monety oraz gotówkę. Część przedmiotów wróciła już do prawowitych właścicieli. 

Zgromadzone już w listopadzie 2019 r. dowody pozwoliły prokuratorowi złożyć do sądu wniosek o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. 4 listopada 2019 r. sąd, zapoznawszy się ze zgromadzonym już wówczas materiałem dowodowym, nie wahał się i zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który trwa nadal. 

W czasie kolejnych miesięcy żmudna praca policyjnych śledczych pozwoliła sukcesywnie uzupełniać i przedstawiać aresztowanym coraz to nowsze zarzuty. Wychodziły na jaw przestępstwa, których sprytne częstochowianki dopuściły się wcześniej. Podczas trwania postępowania policjanci zgromadzili mocny materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie podejrzanym 47 zarzutów o przestępstwa stypizowane w art. 278 § 1 kk. W tym czasie prokurator „wszedł” na hipoteki nieruchomości (działek budowlanych), których właścicielką była starsza z kobiet. Prokuratura Rejonowa Gliwice Zachód natychmiast zdecydowała o tymczasowym zajęciu mienia. 

Policja, ale przede wszystkim media ciągle przestrzegają starszych ludzi przed domokrążcami — oszustami podającymi się za pracowników różnych instytucji zaufania publicznego. W opisanym przypadku sprawczynie zostały złapane i osadzone w areszcie śledczym, zapewne też spędzą wiele lat za kratami. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się inni amatorzy cudzego mienia! Bądźmy ostrożni i nie wpuszczajmy domokrążców. 

źródło: KMP w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Poniedziałek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana