REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Prezydent Neumann: Obecny wzrost zachorowań nie jest wynikiem jednego konkretnego ogniska zachorowań

Miasto

Prezydent Adam Neumann odniósł się dziś na facebooku do rosnącej ilości pozytywnych testów potwierdzających zakażenie SARS CoV-2 i błędu w raportach gliwickiego Sanepidu.

Prezydent Neumann napisał:

W Gliwicach, podobnie jak w całym kraju, obserwujemy wzrost zachorowań na Covid-19.

W niedzielę gliwicki sanepid podał informację o bardzo gwałtownym przyroście potwierdzonych zakażeń. Był to jeden z priorytetowych tematów dzisiejszego posiedzenia miejskiego sztabu kryzysowego.

Okazuje się, że w dużej mierze widoczny w ostatnich dniach wzrost statystyk był spowodowany zmianą sposobu raportowania zakażeń. Działające w Gliwicach laboratoria przeprowadzające testy podały, że wszystkie przebadane przez nich osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu to mieszkańcy Gliwic zanim sanepid ustalił ich faktyczne miejsce zamieszkania.

Podana dzisiaj informacja o 76 kolejnych potwierdzonych zarażeniach jest już jednak, zdaniem sanepidu, prawidłowa.

Obecny wzrost zachorowań nie jest wynikiem jednego konkretnego ogniska zachorowań. Większość osób „dodatnich” nie potrafi jednoznacznie wskazać źródła zakażenia, podając „źródło społeczne”.

W tej sprawie jednak to nie dokładność statystyk jest kwestią najważniejszą. Niezaprzeczalnym faktem jest bardzo duży wzrost zachorowań. Ogromną troską jest ogólnopolska kondycja służby zdrowia. Na wieloletnie zaniedbania kolejnych rządów nakłada się bieżąca sytuacja kryzysowa. Szpital miejski oraz inne placówki w mieście i najbliższym sąsiedztwie robią wszystko co w ich mocy, aby w tej niezwykle trudnej sytuacji nie zostawiać potrzebujących bez opieki. Obecnie dużym problemem jest absencja personelu spowodowana zakażeniami oraz kwarantannami dotykającymi coraz więcej osób. Problemy kadrowe zgłasza również sanepid oraz inne instytucje.

Podobnie sytuacja wygląda w Urzędzie Miejskim - dzisiaj rano z powodu zachorowań pracowników musieliśmy znacząco ograniczyć funkcjonowanie Urzędu Stanu Cywilnego. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach sytuacja będzie wyglądać podobnie.

Tak jak informowałem wcześniej, w Gliwicach przez cały czas przygotowywaliśmy się na nadejście drugiej fali epidemii.

Ciągłość funkcjonowania miejskich instytucji jak na razie nie jest zagrożona, może jednak podlegać okresowym ograniczeniom. Jeśli sytuacja będzie się pogarszać będziemy musieli wprowadzać hierarchizację realizowanych zadań.

Na zakończenie chciałbym Państwu przekazać apel gliwickich lekarzy o bezwzględne stosowanie zasad bezpieczeństwa. Teraz najważniejsze jest abyśmy, jako społeczność miasta, zachowywali się odpowiedzialnie. Nawet jeśli sami nie czujemy się zagrożeni, bądźmy solidarni z tymi, dla których koronawirus jest bardzo niebezpieczny.

źródło: fb/Adam Neumann

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Środa
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny