REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Fotograficzne widzenie tradycji – spotkanie z Bożeną Kubit

Kultura

W czwartek, 1 października Muzeum w Gliwicach zaprasza do Willi Caro na spotkanie z Bożeną Kubit, autorką katalogu „Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku” i kuratorką plenerowej wystawy pod tym samym tytułem. Ekspozycję tą do 14 października obejrzeć można w Gliwicach, w poszczególnych dzielnicach miasta.  Zarówno katalog, jak i wystawa przygotowane zostały dzięki dotacji w wysokości 63 tys. zł, jaką Muzeum w Gliwicach otrzymało w ramach programu „EtnoPolska 2020” – Narodowego Centrum Kultury i MKiDN –na projekt „Fotograficzne widzenie tradycji”.

REKLAMA

Po raz pierwszy prezentujemy publiczności znaczącą część zdjęć składających się na unikatową kolekcję starej fotografii z Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach, na których utrwalono tradycyjną, coroczną obrzędowość na Górnym Śląsku. Zarówno wystawa plenerowa, jak i przygotowywany katalog, który już pod koniec września oddamy do rąk Czytelników, są zwieńczeniem pracy i badań emerytowanej kierownik Działu Etnografii, Bożeny Kubit – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk. Projekt, prowadzony przez Annę Piontek, jest odpowiedzią na wielokrotnie artykułowane oczekiwania, formułowane przez osoby i środowiska pielęgnujące szybko zanikającą tradycję rodzimą. Ukazanie zatrzymanej w obrazach ulotnej przeszłości i charakteryzującej ją obrzędowości przyczynia się do zrozumienia zwyczajów, które przetrwały, choć często w zmienionej formie, do dzisiaj. Jest również niepowtarzalną możliwością poznania technik fotograficznych i życiorysów fotografów, którzy w okresie przedwojennym uchwycili na szklanych kliszach wyjątkowy obraz Ziemi Gliwickiej i Górnego Śląska. Cieszę się, że ministerialna dotacja w ramach programu „EtnoPolska 2020” pozwoliła na opracowanie i udostępnienie tego wyjątkowego fragmentu zbiorów Muzeum w Gliwicach. To już kolejny raz, gdy Muzeum w Gliwicach otrzymuje tak duże dofinansowanie od MKiDN – dodaje.

Wiosna, Lato, Jesień, Zima, czyli od obrzędów przejścia (pożegnania zimy i powitania wiosny) przez związane ze świętami kościelnymi, pracami gospodarczymi aż po te towarzyszące rodzinnym uroczystościom. To pory roku nadawały rytm zamkniętym cyklom życia człowieka i obrzędów, nieraz mających znaczenie symboliczne, a nawet magiczne. Za sprawą wystawy i katalogu „Fotograficzne widzenie tradycji” będzie można poznać bliżej obrzędy najbardziej charakterystyczne dla Górnego Śląska, których wizerunki zostały utrwalone w latach 20. I 30. XX wieku przez działających na terenie Ziemi Gliwickiej fotografów. Materiał fotograficzny, który znalazł się w przedwojennej kolekcji gliwickiego Muzeum, był wielokrotnie wykorzystywany w latach 20. i 30. XX w. w regionalnych i lokalnych publikacjach książkowych (jak np. w Oberschlesien ein Land deutscher Kultur, Gleiwitz 1921), jak i – a może przede wszystkim – w wydaniach gazetowych. W szczególności zdjęcia te publikowano w „Oberschlesien im Bild”, który był ilustrowanym dodatkiem do gazety „Der Oberschlesische Wanderer” – pisze we wstępie do katalogu Bożena Kubit. Jej badaniom zawdzięczamy odkrycie w kolekcji gliwickiego Muzeum między innymi cyklu fotograficznego Paula Schaua, którego zdjęcia również prezentujemy w ramach projektu. Wystawa i katalog „Fotograficzne widzenie tradycji” stanowią w ten sposób interesujące badawczo połączenie płaszczyzny obrzędowości dorocznej z dawną fotografią. Jak pisze autorka we wstępie do katalogu: Obie te sfery w tym przypadku, w przypadku niezwykłego regionu, jakim jest Górny Śląsk, zasługują na szczególną uwagę. „Zachowane na tym obszarze zwyczaje doroczne stanowią najbardziej zajmujący zespół, jaki jeszcze istnieje w granicach Polski. Większość tych zwyczajów należy też do najdawniejszych w Europie Środkowej. Nic też dziwnego, że to, co znajdujemy na Śląsku w zakresie dorocznych zwyczajów obrzędowych, zwraca powszechną uwagę przede wszystkim ze względu na swoją archaiczność” – pisał przed pół wiekiem Mieczysław Gładysz, nestor polskiej etnografii, a także dyrektor Muzeum w Gliwicach w latach 1945–1951. Pomimo tego, że słowa te zapisane zostały ponad 50 lat temu, są one nadal aktualne, a tym bardziej odnoszą się do okresu międzywojennego, którego dotyczy niniejsza publikacja.

Zarówno katalog (zawierający około 150 archiwalnych fotografii), jak i wystawa udostępnione zostaną w językach polskim i niemieckim, a wydawnictwo dystrybuowane będzie przez Muzeum w Gliwicach bezpłatnie – w pierwszej kolejności katalog trafi do bibliotek, szkół, domów kultury, a także stowarzyszeń i organizacji pielęgnujących lokalne tradycje. Muzeum zaprasza do kontaktu instytucje zainteresowane jego otrzymaniem, a także samorządy i instytucje zainteresowane prezentacją wystawy plenerowej.

W ramach oferty edukacyjnej Muzeum w Gliwicach zaprasza także do uczestnictwa w zajęciach „Fotograficzne widzenie tradycji. Rok obrzędowy na Górnym Śląsku” – przygotowanych w oparciu o wystawę i katalog. Zajęcia będą dostępne od października w Zamku Piastowskim (bądź w formie on-line). W dzielnicach, w których zagości wystawa, szkoły i przedszkola będą mogły również zaprosić edukatorów muzealnych na zajęcia stacjonarne. Klasy w nich uczestniczące otrzymają egzemplarz katalogu, który może stać się inspiracją do odkrywania tradycji górnośląskich także przez najmłodszych.

 

Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku

Wystawa prezentująca kolekcję fotografii Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach

7.09-13.09 Rynek

14.09-20.09 Żerniki nowy tor do jazdy na rolkach w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pw. Jana Chrzciciela w Żernikach (ul. Żernicka)

21.09-27.09 os. Kopernika, przy ul. Centaura (koło poczty)

28.09-4.10 Stare Gliwice, alejka od szkoły od ul. Rubinowej

5.10-11.10 Brzezinka, parking przy kościele pw. św. Jadwigi (ul. Zamojska)

12.10-18.10 Łabędy – plac przed „Łabędziem”, od ul. Przyszowskiej

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”

Kurator wystawy / Autor katalogu: Bożena Kubit

Kierownik projektu: Anna Piontek

Projekt graficzny wystawy i katalogu: Bogusław Nikonowicz

Organizator: Muzeum w Gliwicach – dyrektor Grzegorz Krawczyk

 

Kontakt w sprawie katalogu i prezentacji wystawy:

Anna Piontek, apiontek@muzeum.gliwice.pl 

Muzeum w Gliwicach prosi o przestrzeganie podczas wydarzenia obowiązku zakrywania ust i nosa, a także o zapoznanie się z Regulaminem uczestnictwa – dostępnym na www.muzeum.gliwice.pl/ Zasady zwiedzania Muzeum w czasie epidemii

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest wypełnienie oświadczenia oraz przekazanie swoich danych osobowych i kontaktowych Muzeum w Gliwicach, zgodnie z obowiązującą w instytucji procedurą RODO.

 

1 października 2020, Willa Caro, godz. 17.00
Promocja katalogu:  „Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku” i spotkanie z jego autorką Bożeną Kubit

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

źródło: Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Środa
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona