REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W sobotę święto techniki. Jak Industriada wyglądać będzie w gliwicach?

Kultura

W tym roku Industriada wyjątkowo odbędzie się we wrześniu. Już w najbliższą sobotę na zwiedzanie obiektów związanych z gliwickim dziedzictwem poprzemysłowym zapraszają Radiostacja, Oddział Odlewnictwa Artystycznego oraz Marina Gliwice.

REKLAMA

Radiostacja Gliwice (ul. Tarnogórska 129). Od godz. 11.00 do 17.00 indywidualne zwiedzanie wnętrz budynku nadajnika Radiostacji. Zachowały się w nim oryginalne urządzenia radiowe z lat 30. ubiegłego wieku, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8KW.

Rodzinny piknik pod wieżą Radiostacji, to wydarzenie plenerowe, które trwać będzie od godz. 12.00 do 18.00. Z myślą o milusińskich zaplanowano warsztaty z ekologią w tle, podczas których będzie można spróbować swoich sił jako ogrodnik, wykonać kolorowe świece i wziąć udział w wyścigu samochodowym. O tym, jaka rolę odgrywa ekologia w życiu codziennym przekonamy się na interaktywnej wystawie „Eko dom”. Podczas seansów kina plenerowego będzie można obejrzeć „Najnowsze przygody Mikołajka”, „Były sobie człowieki” oraz „Blade Runner 2049”.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) zaprasza w godz.. 11.00 – 16.00 do indywidualnego zwiedzenia wystawy stałej, na której zaprezentowano kilkaset unikalnych odlewów pochodzących z Pruskiej Królewskiej Odlewni Żelaza. Są to głównie XIX-wieczne obiekty wykonane z żeliwa. Inspiracją dla wielu ówczesnych projektantów współpracujących z odlewnią była natura. Motywy roślinne (np. winorośl, kwiaty)  wykorzystywane były w biżuterii żeliwnej oraz jako element zdobniczy medalionów, plakiet. Można je również zobaczyć w elementach architektury miejskiej i ogrodowej, takiej jak latarnie, ławki, stoliki (np. liść akantu, wieniec). Naturalistycznie przedstawione postaci zwierząt uchwycone zostały w rzeźbach „Lwa Śpiącego” i „Lwa Czuwającego”, „Bachantce na panterze”. Widzimy je również w odlewach  należnych do tzw. galanterii żeliwnej, takiej jak: przyciski do papieru, stojaki na zegary, kałamarze (np. łabędzie, delfiny, psy, węże).

Marina Gliwice zaprasza na rejs przez 2 śluzy: Łabędy i Dzierżno o 17.00. Bedzie okazja zobaczyć je za dnia i po zachodzie słońca, w pełnym oświetleniu. Oprócz rejsów w ramach industriady, można też skorzystać z godzinnych wycieczek o 9.00, 14.00 i 15:30. Dla wszystkich w tym dniu pamiątkowe magnesy z Mariny.

Uwaga! Ze względu na pandemię, na niektóre wydarzenia obowiązują limity uczestników. Prosimy o kontakt z organizatorami w celu ustalenia szczegółów.

źródło: Muzeum w Gliwicach/fb marina Gliwice

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca