REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Żołnierz-wynalazca z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Miasto

Innowacyjny polowy zestaw do zasilania stworzony przez żołnierza 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej został po raz pierwszy zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na Targach Kielce.

Zadaniem urządzenia jest magazynowanie energii elektrycznej pobieranej z modułu solarnego, możliwość zasilania, ładowania różnych urządzeń będących na wyposażeniu Wojska Polskiego a w szczególności Wojsk Obrony Terytorialnej. Główne ładowanie urządzenia możliwe jest za pomocą modułu solarnego w czasie od 2-3 godzin, jak również dzięki zastosowaniu przetwornicy wysokiej jakości, istnieje możliwość ładowania modułu zasilania w pojeździe z gniazda zapalniczki lub bezpośrednio z akumulatorów w czasie 1 godziny. Urządzenie
posiada: możliwość zasilania radiostacji, oświetlenia LED, urządzeń GSM a dzięki podgrzewaczowi istnieje możliwość podgrzania puszek oraz racji żywnościowych będących na wyposażeniu sekcji blp.

Jak podkreśla twórca urządzenia, mł. chor. Artur Natkański, pomysł na urządzenie zrodził się w jego głowie z potrzeby chwili.

- Podczas zajęć rotacyjnych oraz poligonowych zaistniała potrzeba stabilnego zasilania i stąd ten pomysł. Mam nadzieję, że urządzenie to zostanie wdrożone jak najszybciej do wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej. Urządzenia w wersji testowej doskonale sprawdziły się na zajęciach w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jak i podczas szkoleń pilotażowej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT.
To właśnie w samochodzie sztabowym tej grupy chcielibyśmy zamontować jedno z pierwszych takich urządzeń, bo jak już teraz widzimy, świetnie się sprawdzi w czasie akcji.

Oprócz wersji mobilnej dla sekcji lekkiej piechoty, mł. chor. Natkański stworzył także wersję stacjonarną, która po zamontowaniu na pojeździe zastępuje agregat prądotwórczy i obsługuje wszystkie urządzenia.

źródło: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

rzubr
WOW, wynalazł powerbank solarny, synu, może dostaniesz Nobla.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała

REKLAMA