AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Piast trzecią drużyną PKO BP Ekstraklasy!

Sport

W meczu kończącym sezon 2019/20 Piast zremisował z Cracovią 1:1. Bramkę dla Cracovii zdobył Mateusz Wdowiak, a dla gospodarzy trafił Tomasz Jodłowiec. Jak się okazało wynik tego pojedynku nie miał już znaczenia, bo Lech Poznań wygrał u siebie z Jagiellonią 4:0, zapewniając sobie srebrny medal, a po brąz sięgnęli gliwiczanie. Jorge Felix natomiast został uznany najlepszym piłkarzem sezonu w PKO BP Ekstraklasie.

Po niespodziewanej porażce w Szczecinie Piast nie stracił jeszcze szansy na srebrny medal, ale już nie wszystko zależało od gliwiczan. Podopieczni Waldemara Fornalika musieli pokonać Cracovię i liczyć, ze Lech przegra z Jagiellonią. W tym ostatnim meczu nie mogli zagrać najważniejsi piłkarze Piasta drugiej części sezonu: Jakub Czerwiński i Jorge Felix. Odpowiednio zastąpili ich Tomas Huk i Thiago Alves. Dla Cracovii to spotkanie nie miało już znaczenia, ale to mógł być dla gości atut, bo grali bez presji.

Pierwszą sytuację na zdobycie bramki mieli gospodarze. W 4 minucie Vida wypuścił Alvesa, ten wyszedł sam na sam, ale trafił tylko w boczną siatkę. Za chwilę celnie już przymierzył Parzyszek, jednak Hrosso wybił piłkę na róg. Potem gra się wyrównała, nawet lekką przewagę mieli krakowianie. Po raz kolejny mocniej serca kibicom Piasta zabiły w 25 minucie, kiedy to z półobrotu bez zastanowienia uderzył Parzyszek i niewiele mu zabrakło, by cieszyć się z gola. Chwilę później jednak padła już bramka, ale dla gości. Po stracie piłki przez Jodłowca, futbolówka trafiała do Rupy, ten zagrał idealnie, wzdłuż bramki  do Wdowiaka, który strzałem z jednego metra pokonał Placha. Po pól godzinie gry wiadomo już było, że wynik tego spotkania nie zmieni już sytuacji w tabeli, bo Lech prowadził u siebie z Jagiellonią 3:0. Niewykluczone, że ta informacja dotarła do zawodników Piasta, bo praktycznie przestali grać, a Cracovia stworzyła sobie kolejną, bardzo dobrą sytuację na podwyższenie wyniku. Przytomnie jednak na piątym metrze zachował się Plach, który za chwilę obronił mocno uderzenie Wdowiaka. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Cracovii.

Niewątpliwie piłkarze Piasta wychodząc na drugą połowę wiedzieli już, że grają już tylko dla swoich kibiców,  bo tylko jakiś kataklizm mógł sprawić, że Lech przegra swój mecz. Początek tej odsłony nie przyniósł jakiś zmasowanych ataków na bramkę gości. W 55 minucie Waldemar Fornalik zdecydował się dokonać pierwszej zmiany. Alvesa zastąpił Badia. Niewątpliwie ten ruch miał zmienić obraz gry. Długo jednak gliwiczanie potrafili wypracować sobie klarownej sytuacji na zdobycie gola. Wreszcie w 75 minucie po dośrodkowaniu Badii z rzutu rożnego, Jodłowiec strzałem głową umieścił piłkę w bramce i było już 1:1. To ożywiło kibiców, którzy głośnym dopingiem jeszcze wsparli zawodników na te ostatnie minuty. Bliżsi zwycięstwa byli jednak krakowianie. W 88 minucie Thiago uderzył z ostrego kąta, ale skutecznie interweniował Plach. Mecz zakończył się remisem, który należy uznać za sprawiedliwy.

Gliwice, ul Okrzei – 20.07.2020, g. 17:30
Piast Gliwice – Cracovia 1:1 (0:1