AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Piast bliski medalu mistrzostw Polski!

Sport

Na dwie kolejki przed końcem sezonu 2019/20 Piast jest bardzo blisko sięgnięcia co najmniej po brązowy medal mistrzostw Polski. Stało się tak, bo Śląsk tylko zremisował z Pogonią Szczecin, a gliwiczanie po bramkach Parzyszka i Felixa pokonali Jagiellonię Białystok 2:0. Teoretycznie jeszcze drużynę z Okrzei może przegonić Lechia, ale gdańszczanie musieliby w trzech spotkaniach zdobyć komplet punktów, a Piast przegrać dwa ostatnie mecze.

Podopieczni Waldemara Fornalika przystępowali do tego meczu znając już wynik spotkania Śląska z Pogonią. Zdawali więc sobie sprawę, że jeśli wygrają z Jagiellonią to praktycznie zapewnią sobie miejsce na podium. Czasem jednak taka sytuacja wpływa negatywnie na zawodników, bo gdy się bardzo chce, to efekt jest odwrotny od zamierzonego.

Tymczasem Piast mógł już w 3 minucie otworzyć wynik. Parzyszek przejął piłkę na 7 metrze i w ostatnim momencie jego uderzenie zablokował gracz Jagiellonii. Zaraz potem białostoczanie przeprowadzili atak, który minimalnie niecelnym strzałem kończył Bida. Potem miały miejsce wydarzenia, które ustawił ten mecz. W 12 minucie Borysiuk chcą wybić piłkę trafił w nogi Felixa, w konsekwencji futbolówka trafiła do Parzyszka, a ten znalazł się w sytuacji sam na sam z Węglarzem i zamienił tę sytuację na gola. Nie upłynęło 120 sekund a Piast prowadził już 2:0. Po szybkiej i płynnej akcji Milewski dograł na prawe skrzydło do Parzyszka, ten dośrodkował piłkę w pole karne, a całą akcję celnym strzałem głową zakończył Felix. Gliwiczanie chcieli pójść za ciosem i stworzyli sobie kolejne sytuacje. Najpierw strzał Hateleya obronił Węglarz, a zaraz potem Parzyszek będąc na 5 metrze trafił prosto w bramkarza. Zachęcony takim obrotem sprawy Sokołowski sprawdził formę golkipera Jagiellonii, ale bez powodzenia. Goście otrząsnęli się z tych ataków w 35 minucie. Wtedy to po strzale Imaza – Plach zbił piłkę na poprzeczkę. Wydawało się, że gliwiczanie rozniosą białostoczan, ale w 44 minucie Milewski zobaczył drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Całą więc drugą połowę gospodarze mieli grać w 10.

Strata Milewskiego wymusiła zmianę taktyki. Od początku drugiej odsłony Piast koncentrował się bardziej na obronie niż na kreowaniu akcji ofensywny. Mogło to się źle dal nich skończyć, bo Jagiellonia zaczęła stwarzać sobie bardzo dobre okazje. Świetnie jednaka między słupkami spisywał się Plach, broniąc m.in. strzały Imaza i Pospisil, a w 60 minucie piłka po strzale Romańczuka zatrzymała się na słupku. Na tym jednak się skończyło. Czym było bliżej końca tego spotkania tym coraz śmielej atakował Piast. W końcówce najpierw Alves a potem Vida mieli sytuacje, które mogły  dobić białostoczan. Bramki jednak nie padły, ale tez i przyjezdni nie zdołali zdobyć choćby honorowego gola i tym samym niebiesko-czerwoni praktycznie zapewnili sobie grę w europejskich pucharach i miejsce na podium.  Bez względu bowiem na wyniki innych spotkań, gliwiczanom wystarczy zdobyć 1 punkt, by zdobyć trzeci w historii medal mistrzostw Polski.

Gliwice, ul Okrzei – 12.07.2020, g. 15:00
Piast Gliwice – Jagiellonia Białystok 2:0 (2:0)