REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pyskowice pozyskały 1,2 mln zł na walkę ze smogiem

Powiat

Dzięki staraniom samorządu Pyskowice otrzymają blisko 1,2 mln zł na walkę ze smogiem. Środki, pochodzące z „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji” Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii w całości trafią na I etap modernizacji sieci ciepłowniczej na terenie Pyskowic i przełożą się na poprawę czystości powietrza.

REKLAMA

- Docelowo w ramach inwestycji wymienione zostaną nitki ciepłownicze, a trzy wymiennikownie lokalne (przy ulicach Wojska Polskiego, Braci Pisko oraz Strzelców Bytomskich) zostaną zastąpione indywidualnymi węzłami dla każdego z budynków. Powstaną też nowe odcinki sieci, które pozwolą na podłączenie kolejnych nieruchomości. Wstępnie zainteresowanie włączeniem się do miejskiej sieci ciepłowniczej wyraziło już około 40 wspólnot - informuje Mirosław Tomczak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Pyskowice.

Celem przedsięwzięcia jest poprawa efektywności energetycznej przesyłu oraz rozwój ciepła systemowego jako ekologicznego źródła ogrzewania. - Zadanie wpłynie bezpośrednio na poprawę jakości powietrza. W nieruchomościach wielorodzinnych, które skorzystają z szansy na przyłączenie się do sieci centralnego ogrzewania, likwidacji ulegną etażowe źródła ciepła, wśród których nie brakuje przestarzałych, kopcących, pieców węglowych – podkreśla Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic .

Ze względu na skalę inwestycja będzie realizowana etapami. W pierwszej kolejności modernizacja obejmie odcinki sieci w rejonie ulic Dworcowa, Wieczorka, Wojska Polskiego, Matejki Boczna i Lompy. W sumie to 22 budynków.

Szacowane koszty pierwszego etapu to w przybliżeniu 1,4 mln zł. 85 proc. kosztów pokryje dotacja z „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. W piątek, 13 marca, na Zgromadzeniu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii zapadła decyzja o przyznaniu Pyskowicom 1,199 866 mln zł na ten cel. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu miasta.

Po dopięciu planu finansowego gmina przystąpi do części realizacyjnej. Na miesiąc kwiecień planowane jest ogłoszenie przetargu, a prace mają zakończyć się do końca listopada 2020 r.

Pyskowice są jednym z 36 miast, które znalazły się na liście beneficjentów „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. W sumie na realizację 101 działań Metropolia przeznaczyła ok. 81,3 mln zł wsparcia.

źródło: UM Pyskowice

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA