AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ponad 40 osób złożyło dziś w Gliwicach przysięgę wojskową

Miasto

Do Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyli kolejni żołnierze. Ponad 40 osób złożyło dziś w Gliwicach przysięgę wojskową. Większość z nich to uczniowie, którzy wzięli udział w szkoleniu podstawowym w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Po 15 dniach intensywnego szkolenia 44 osoby stojąc na placu apelowym mogły wypowiedzieć słowa roty „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” Tak zwana „szesnastka” to jednak dopiero początek ich wojskowego szkolenia, przed nimi trzy lata rozwoju. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, następny specjalistyczne a ostatni to szkolenie zgrywające. Choć nie będzie łatwo, dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas jest przekonany, że dadzą sobie radę.

- Przed wami nowe wyzwania, kolejne chwile zwątpienia, wymagające szkolenia, które będą przesuwać wasze pojęcie rzeczy niemożliwych i granice wytrzymałości. Coś, co dziś przychodzi wam z trudem będziecie wykonywać bez wysiłku. Coś, co dziś wydaje wam się niemożliwe będzie waszym chlebem powszednim. Jestem przekonany, że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu – podkreślił podczas uroczystej przysięgi płk Białas.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy blisko 900. terytorialsów. W całej Polsce jest ich już ponad 24 tysiące.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Źródło: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy

REKLAMA