AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Prof. Maciejewski uhonorowany przez środowisko chirurgów

Miasto

Prof. Adam Maciejewski ma już na swoim koncie szereg nagród i odznaczeń przyznanych w związku z pionierskimi operacjami rekonstrukcji, jakie zrealizował w Centrum Onkologii w Gliwicach. Tym razem otrzymane wyróżnienie jest szczególne - jako pierwszy Polak prof. Maciejewski uhonorowany został nagrodą Godina przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

REKLAMA

Przypomnijmy, że zespół profesora Maciejewskiego w 2013 roku przeprowadził drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy. Duży rozgłos przyniosło chirurgowi wykonanie pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi u dziecka. Operacji poddany został kilkuletni Tymek, który jako roczne dziecko połknął żrące granulki do udrażniania rur, w wyniku czego doznał rozległych poparzeń narządów wewnętrznych. 5 lat temu zespół przeszczepił także narządy szyi u dorosłego mężczyzny.

Nagroda Godina przyznawana jest co roku tylko jednemu chirurgowi na świecie, za cały dorobek pracy. – Ta nagroda pozwoli mi być ambasadorem przez kolejny rok tego towarzystwa i odwiedzać najbardziej prestiżowe ośrodki na świecie – wyjaśniał prof. Adam Maciejewski na antenie TVN24.

Prof. Adam Maciejewski za swoją pełną geniuszu pracę otrzymał również odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2014, za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce, za osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji, przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a w ubiegłym roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej medycyny, prezydent RP Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy

REKLAMA