AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Procesja konna w Ostropie może zostać dziedzictwem kulturowym. Wkrótce konsultacje

Miasto

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących wpisu procesji konnych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W gliwickiej dzielnicy Ostropa w wielkanocny poniedziałek organizowana jest jedna z piękniejszych procesji.

REKLAMA

W sobotę 23 listopada o godz. 11.00 w parafii pw. Świętego Ducha (ul. Nauczycielska 1) rozpocznie się spotkanie informacyjne dotyczące całej procedury. Do udziału są zaproszone wszystkie osoby, instytucje oraz wspólnoty zainteresowane inicjatywą. Zgłoszenia są przyjmowane mejlowo do niedzieli 10 listopada na adres
amucha@nid.pl.

W najprostszym ujęciu niematerialne dziedzictwo kulturowe to wszystkie przekazane nam przez przodków nieuchwytne przejawy tego, co tworzy naszą grupową, narodową, etniczną bądź religijną tożsamość. Wzmacnia poczucie przynależności do społeczności lokalnej czy też narodowej, innymi słowy określa nasze miejsce w świecie.

Są to więc odziedziczone po przeszłych pokoleniach praktyki, wiedza, wyobrażenia, idee i wartości, umiejętności, przekazy, ale też związane z nimi artefakty, przedmioty czy też miejsca. Wiedza na ten temat została nam przekazana przez naszych dziadków, rodziców, w szkole, w trakcie świąt i uroczystości. Jako depozytariusze tego dziedzictwa, jesteśmy za nie odpowiedzialni; to od nas samych zależy, czy zostanie ono przekazane następnym pokoleniom.

Fot. Tomasz Mirosław Kowalski

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Niedziela
Styczeń 2020
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Erwiny, Henryka, Mariusza

REKLAMA