REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W Muzeum w Gliwicach rusza nowy cykl wykładów, zatytułowany "Inny modernizm. Secesja"

Kultura

Modernizm, na fali obecnej mody i zainteresowania realizacjami ruchu nowoczesnego w architekturze, kojarzymy przede wszystkim z twórcami pozostającymi pod wpływem Wielkiej Awangardy XX wieku – Saint’Elją i włoskimi futurystami, szklanymi wieżami niemieckiego ekspresjonizmu, rosyjskimi konstruktywistami i rewolucyjną architekturą Ela Lissitzky’ego, Gropiusem i szkołą Bauhausu, holenderskim De Stijlem, Le Corbusierem we Francji, amerykańską szkołą chicagowską i Frankiem Lloydem Wrightem, a później funkcjonalizmem i stylem międzynarodowym lat trzydziestych. Ale modernizm ma wiele twarzy i jego początki sięgają o wiele wcześniej - nawet dwudziestowieczna awangarda, głosząca radykalne zerwanie z przeszłością, swoich przodków mogłaby odnaleźć w hrabim de Saint-Simonie i socjalistach z początków XIX stulecia. Nie będzie błędem pojęcie „modern” powiązać z nowożytnością, odrodzeniem i początkami nauk przyrodniczych. W „Filozoficznym dyskursie nowoczesności” Jurgen Habermas jako trzy zasadnicze katalizatory nowoczesności wskazywał: reformację, oświecenie i rewolucję francuską. My pokażemy jeszcze inne oblicze modernizmu – secesję, czyli sztukę nową - art nouveau. Podczas wykładów prowadzonych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków, poznamy odmiany stylu przełomu XIX i XX wieku w różnych państwach i znajdziemy ich odpowiedniki w Gliwicach i sąsiednich miastach. Zawędrujemy w miejsca, które odkryjemy na nowo, a zwłaszcza do tworzących związek miast secesyjnych Barcelony, Budapesztu, Brukseli, Wiednia czy Łodzi. Wykłady będą uzupełnione prezentacjami multimedialnymi. Nie zabraknie też czasu na dyskusję.

REKLAMA

„Secesja czy Jugendstiel – jak odróżnić nurty secesji?”

Spotkanie pierwsze – piątek, 11 października 2019, Willa Caro, godz. 17.00

 

Secesja - to styl, o którym napisano bardzo dużo artykułów, książek, powiedziano niemalże wszystko. Styl mający obecnie wielu zwolenników z uwagi na swe piękno, dekoracyjność i urok. Czy można jeszcze coś nowego dodać? Spróbujmy.

 

"Irys, lilia z pierwiastkiem ludowo-patriotycznym”

Spotkanie drugie – piątek, 22 listopada 2019, Willa Caro, godz. 17.00

 

Polska odmiana secesji to kompilacja, przemieszanie i łączenie historyzmu, elementów regionalnych i bardzo ważnych wątków patriotycznych. Dlaczego? Czas Młodej Polski to okres zaborów, braku państwa polskiego - z tego powodu w wijące się dekoracyjne motywy roślinne wpleciono narodowe przesłanie.

 

"Fantastyczny świat”

Spotkanie trzecie – piątek, 6 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 17.00

 

Smoki, wodorosty, kości przetworzone przez genialnego twórcę, Antoniego Gaudiego, zdobią katalońskie dzieła reprezentujące modernisme Catalani. Zaskakujące dekoracje zostały zatopione w wielobarwnej ceramice. Czy mieniące się kolorem budynki mają odpowiedniki w naszym sąsiedztwie? Sprawdzimy.

 

"Giętki metal"

Spotkanie czwarte – piątek, 3  stycznia 2020, Willa Caro, godz. 17.00

 

Francuska odmiana secesji zwana art nouveau kojarzy się z charakterystycznymi wejściami do paryskiego metra. Architekt Hector Guimard, ich twórca, nowatorsko łączył szkło z żelaznymi elementami konstrukcyjno-dekoracyjnymi, które wbrew oczekiwaniom płynęły, miękko się wiły. Poszukamy również paryskich odpowiedników w Gliwicach. Secesyjne balustrady, kraty, bramy – to przykłady bohatera wykładu, „giętkiego metalu”.

 

 „Piękno geometrii”

Spotkanie piąte – piątek, 14 lutego 2020, Willa Caro, godz. 17.00

 

Chociaż miejscem powstania secesji nie był Wiedeń, to jednak to miasto stało się centrum nowego modernizmu. Dzieła guru wiedeńskiej secesji, architekta Ottona Wagnera, będą przykładem geometrycznych secesyjnych detali. Piękne, a zrazem praktyczne i zaskakująco nowoczesne rozwiązania będą patronować spotkaniu o kwadratowej secesji wiedeńskiej. Linie, koła, kwadraty to dekoracje, które również zagościły na fasadach gliwickich kamienic.

 

„Wielobarwny rozmach”

Spotkanie szóste – piątek,  6 marca 2020, Willa Caro, godz. 17.00

 

Ceramika ze słynnej fabryki Zsolnay zdobiąca węgierskie secesyjne zabytki zmusza nas do oczywistych porównań z Antonim Gaudim. Architektura Ödöna Lechnera, a zwłaszcza budynek Pocztowej Kasy Oszczędnościowej (Postatakarékpénztár) do zestawienia z jego wiedeńskim odpowiednikiem, dziełem Ottona Wagnera. A w mozaikach fasady budynku szkoły podstawowej projektu Armina Hegedusa odnajdziemy sceny z obrazu niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla starszego „Zabawy dziecięce”.  Czy architekturę secesyjną w Gliwicach możemy połączyć z dziełami z innych okresów?

 

„Subtelny, delikatny, w kolorze blue”

Spotkanie siódme – piątek, 3 kwietnia 2020, Willa Caro, godz. 17.00

 

Węgierski architekt Ödön Lechner w Bratysławie odpowiada za błękitne dzieło secesji - modry kościół pw. św. Elżbiety. To urokliwe połączenie zaskakującego koloru, ceramiki, falistych linii i asymetrii. Secesja w tym przypadku zawłaszczyła nie tylko dekoracyjną warstwę architektury, ale i bryłę świątyni. W Gliwicach też odnajdziemy zabytek w kolorze blue.

 

„Antoni Gaudi – pradziadek postmoderny?”

Spotkanie ósme – piątek, 22 maja 2020, Willa Caro, godz. 17.00

 

W pierwszej edycji swojej słynnej książki „Pionierzy współczesności. Od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa” (1936 r.) Nicolaus Pevsner, który odegrał niezwykle istotną rolę w promowaniu ruchu nowoczesnego w architekturze, pominął Antonia Gaudiego. Dopiero w wydaniach ukazujących się po 1962 r. przyznał on katalońskiemu twórcy status jednej z głównych postaci we współczesnej architekturze. Wtedy już nazwisko Gaudiego rozsławił na całym świecie surrealista Salvador Dali. Można jednak powątpiewać, by Pevsner zasadniczo zmienił swoją ocenę realizacji Gaudiego, skoro kościół Sagrada Familia uznawał za wyraz barbarzyństwa. „Zarazki  neosecesji”  Pevsner dostrzegał także w krytykowanym przez siebie postmodernizmie. Czy te dwa nurty architektoniczne mają ze sobą coś wspólnego? Charles Jencks realizacje Antoniego Gaudiego wskazuje jako jeden z podstawowych wzorców dla niemal wszystkich postmodernistów. O tym, co wspólnego ma  hipernaturalistyczna,  w pełni plastyczna architektura Gaudiego, za której pomocą prowadził on krucjatę przeciwko materii, z architekturą postmodernistyczną, gdzie zasadą staje się „nie tylko funkcja, ale również fikcja”, opowiemy podczas majowego wykładu. Mowa będzie także o zależnościach między modernizmem a postmodernizmem. Ostatnie spotkanie, które stanowić będzie dopełnienie wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg i próbę spojrzenia na architekturę pod kątem kształtujących ją idei i zawartego w niej obrazu rzeczywistości, poprowadzi Ewa Chudyba, filozof – a towarzyszyć jej będzie Ewa Pokorska-Ożóg.

 

11 października 2019, Willa Caro, godz. 17.00
Nowy cykl wykładów: Inny modernizm. Secesja

Wykład pierwszy: „Secesja czy Jugendstiel – jak odróżnić nurty secesji?”

Prowadzenie: Ewa Pokorska-Ożóg, konserwator miejska

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach

ul. Dolnych Wałów 8a

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Czwartek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Christy, Helgi, Karola

REKLAMA