REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nowy sezon w Teatrze Miejskim z nowym dyrektorem. Co nas czeka?

Kultura

Rozpoczyna się kolejny sezon Teatru Miejskiego w Gliwicach. W tym roku za ofertę artystyczną i repertuar nie będzie odpowiadał już Łukasz Czuj, a Jerzy Jan Połoński. Na poniedziałkowej konferencji nowy dyrektor opowiedział o swoich planach, a zaproszeni twórcy przygotowywanych przez gliwicki teatr spektakli podzielili się swoimi pomysłami. Oto, jakie spektakle czekają nas w najbliższym sezonie.

REKLAMA

Teatr Miejski ubiegły sezon zakończył spektakularnym sukcesem - „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Grad nagród spadł na gliwicką scenę nieoczekiwanie, choć najzupełniej zasłużenie, gdyż spektakl to wyjątkowy i każdy - nie tylko gliwiczanin - powinien go zobaczyć, żeby doświadczyć wszystkiego, co najlepsze w polskim teatrze.

Nadchodzący sezon rozpocznie się uśmiechem, od „Plotki”, przezabawnej, ale i bardzo mądrej komedii Francisa Vebera, która w czasie rozgorączkowanych dysput o LGBT złagodzi nieco spór, puszczając oko i do tych, którzy na „TAK”, i do tych, którzy na „NIE”, bo w życiu nie trzeba się zanadto napinać, lecz trzymać zdrowy dystans, nie dać się zwariować.

Na Dużej Scenie prócz ”Plotki” w reżyserii Cezarego Ibera wystawionych zostanie „12 Gniewnych ludzi” w reżyserii Adama Sajnuka. Na Sylwestra z kolei„Tuwim dla Dorosłych”, a na wiosnę długo oczekiwany spektakl familijny „Przygody Tomka Sawyera” według Marka Twaina – obydwa w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Będzie też „Sen nocy letniej” według Williama Szekspira w reżyserii Pawła Passiniego, a po kilkuset latach grobowego milczenia teatr odda głos gliwickim wampirom w spektaklu w reżyserii Agaty Biziuk.

Nowy dyrektor nie zapomni oczywiście o młodych widzach. Na prężnie działającej Scenie dla Dzieci w tym sezonie zaprezentowane zostaną aż cztery nowe tytuły dla różnych grup wiekowych. Wśród nich spektakl „Pod kolor” w reż. Daniela Arbaczewskiego – kolejna, trzecia już propozycja  Sceny Mikro, skierowana do najmłodszych dzieci. Odrobinie starszym Teatr zaproponuje przygotowany przez Jerzego Jana Połońskiego spektakl „Tuwim dla dzieci” (premiera już w listopadzie). Kolejne propozycje to spektakle dla dzieci i starszych i młodzieży – „Folwark zwierzęcy” ( reż. Roksana Miner) i tytuł, który na pewno poruszy – „Alicja w krainie czarów” przygotowany przez Annę Nowicką.

Jaki będzie najbliższy sezon teatralny 2019/2020? Barwny, wesoły, różnorodny, a przede wszystkim interesujący, gdyż chcemy, żeby właśnie taki był dla Was - zapowiada Jerzy Jan Połoński, zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Miejskiego w Gliwicach. - Bo bez Was, drodzy Widzowie, teatr jest po prostu pozbawiony sensu. A jak mawiał pewien łysy filozof grecki, sens w sensie najważniejszy jest, dlatego z niecierpliwością czekamy na Was, z otwartymi kasami, drzwiami i ramionami, z otwartym Teatrem, bo on w Gliwicach jest WASZ, a my w nim dla Was.

Tekst: Jerzy Jan Połoński/redakcja

JERZY JAN POŁOŃSKI

- zastępca Dyrektora ds. artystycznych Teatru Miejskiego w Gliwicach.

 (ur. 28 września 1979 roku w Krakowie). Muzyk, aktor, reżyser i pedagog. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach a następnie PWST – wydział lalkarski we Wrocławiu. W latach 1990-1998 aktor katowickiego Teatru GART. W latach 2001-2003 współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, 2002-2005 aktor Teatru Groteska w Krakowie. W latach 2002 – 2006 związany z krakowską kabaretową Formacją Chatelet. Od 2004 roku współpracował z telewizyjnymi programami rozrywkowymi. Założyciel i twórca Grupy Inicjatyw Teatralnych – teatrokabaretu.

Od 2004 roku reżyser ponad 70 spektakli w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, m.in. Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Rampa w Warszawie, Teatrze Groteska w Krakowie, Divadle im. Andreja Bagara w Nitrze na Słowacji , Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Operze na Zamku w Szczecinie i wielu innych. W latach 2015 – 2016 dyrektor artystyczny Teatru Maska w Rzeszowie.

Od 2015 roku wykładowca wydziału reżyserii w Akademii Sztuki Teatralnej
im.  S. Wyspiańskiego w Krakowie – wydziałów zamiejscowych we Wrocławiu

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA