AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pełnosprawne Gliwice walczą o Willę Caro oraz Zamek Piastowski

Miasto

"Pełnosprawne Gliwice" taką nazwę nosi komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców miasta Gliwice. Aktywiści rozpoczęli właśnie zbiórkę podpisów pod projektem uchwały dotyczącej dostosowania Willi Caro oraz Zamku Piastowskiego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Willa Caro i Zamek Piastowski to jedne z najcenniejszych obiektów zabytkowych w Gliwicach. Są bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów. Niestety osoby z niepełnosprawnościami wciąż pozbawione są możliwości korzystania z szerokiej oferty tych miejsc (strome i liczne schody, mała czcionka, brak audiodyskrypcji, pętli indukcyjnych itd.). Ten dostęp jest również utrudniony dla seniorów. Jak się okazało podczas inauguracji zbiórki podpisów, wiele z napotkanych osób było przekonanych, że takie udogodnienia już istnieją.

"Pełnosprawne Gliwice" tworzą znani gliwiccy społecznicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz politycy: Agnieszka Filipkowska, Marcin Włodarczyk, Anna Kurzaj, Paweł Kobyliński oraz Katarzyna Kuczyńska-Budka. Jak sami podkreślają, inicjatywa, która ich połączyła jest jednak w pełni apolityczna i ma na celu wyłącznie poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Gliwicach. Dostosowanie dwóch flagowych miejskich obiektów kulturalnych jest pierwszym celem, jaki sobie postawili, ale zapowiadają kolejne, o które mają zamiar walczyć. Zdają sobie sprawę, że projekt, o który występują wymaga wielu uzgodnień, konsultacji oraz finansowania. Ich zdaniem istnieje jednak konieczność racjonalnego i kompleksowego dostosowania Willi Caro i Zamku Piastowskiego poprzez stosowne modyfikacje i adaptacje. Obecne możliwości w zakresie projektowania uniwersalnego jak również technologie dają szerokie możliwości w tym zakresie. Pomimo, że zarówno Zamek Piastowski jak i Willa Caro mają specyficzną budowę zaznaczają, że nie takie miejsca o charakterze historycznym w naszym kraju zostały dostosowane i podają przykłady Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Wawelu, czy też Łazienek Królewskich w Warszawie. Możliwości finansowania widzą natomiast nie tylko w miejskiej kasie, lecz rówwnież w nowym ministerialnym programie dotyczącym dostępności obiektów publicznych oraz w innych, podobnych mu dotacjach.

Przypomnijmy, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest nowym narzędziem, które od tego roku mają do dyspozycji mieszkańcy miasta Gliwice. Uprawnia mieszkańców do wniesienia projektu uchwały pod obrady radnych. Inicjatywa ta może dotyczyć wyłącznie spraw należących do właściwości Rady Miasta. Dla projektu trzeba zyskać poparcie minimum 300 gliwiczan. Na mocy podjętej przez RM uchwały posiadający czynne prawo wyborcze mieszkańcy, mający pomysł na wprowadzenie w życie jakiegoś rozwiązania, mogą zawiązać komitet inicjatywy uchwałodawczej, przygotować projekt uchwały i szukać dla niego poparcia przynajmniej 300 gliwiczan. Gotowy dokument wraz z listą poparcia komitet przekaże Przewodniczącemu Rady Miasta, który sprawdzi, czy materiały te spełniają wymogi formalne i zamieści projekt w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego. Jednocześnie komitet będzie mógł rozpocząć promowanie swojej inicjatywy. W dalszej kolejności zweryfikowany przez radcę prawnego projekt trafi na sesję Rady Miasta, gdzie rozpatrzą go radni.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA