REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Bezpośredni pociąg z Bielska Białej do Gliwic? Jest petycja

Powiat

Społecznicy z Kolej na Knurów oraz mieszkańcy Żor, których reprezentuje Michał Liszka proszą o poparcie petycji, w której proponują uruchomieniem codziennych - bezpośrednich połączeń kolejowych z Gliwic przez Przyszowice, Knurów, Rybnik, Żory,Pszczynę/Chybie do Bielska-Białej/Zwardonia/Cieszyna.

REKLAMA

- Inicjatywa o, której piszemy pomoże poprawić frekwencję w pociągach uruchamianych obecnie z Rybnika do Bielska-Białej przez Pszczynę, ale co najważniejsze pozwoli na uruchomienie codziennych połączeń pasażerskich na odcinku z Rybnika w stronę Gliwic - wyjaśnia Michał Liszka.

Obecnie miasta Gliwice i Rybnik są obsługiwane jedynie przez prywatną firmę, która świadczy usługi transportowe małymi busami. Feniks V(dawniej PKS Gliwice) po wakacjach nie zdecydował się na ponowne uruchomienie połączeń z Gliwic do Rybnika. Warto podkreślić, że Knurów jako duże miasto, nie ma żadnego bezpośredniego połączenia z Rybnikiem - a dawniej kiedy istniał PKS Rybnik z Knurowa do Rybnika kursowały połączenia co godzinę.

- Mieszkańcy Knurowa pokazali jak bardzo zależy im na połączeniach kolejowych - w tym roku kolej wróciła do Knurowa po 18 latach - mówi Michał Liszka. - Koleje Śląskie uruchomiły weekendowy pociąg Kubalonka z Gliwic przez Knurów i Rybnik do Wisły.

Kolejnymi argumentami za uruchomieniem codziennych pociągów z Gliwic do Bielska-Białej przez Knurów/Rybnik/Żory/Pszczynę/Chybie jest połączenie wielkich ośrodków miejskich. Obecnie z Bielska-Białej, Pszczyny, czy Żor nie ma możliwości dojechania do Gliwic bezpośrednimi pociągami Kolei Śląskich.

- Gliwice jako ważne miasto na Śląsku jest ośrodkiem edukacyjnym, oraz miejscem leczenia wielu osób (onkologia) - argumentuje Liszka. - Dodatkowo Gliwice jako stacja kolejowa z wieloma połączeniami, zwiększają możliwości podróży mieszkańcom subregionu rybnickiego. W tej chwili połączenia kolejowe na trasie z Rybnika do Żor i Pszczyny są realizowane w ilości 4 par dziennie - niestety taka ilość, oraz mniejszy potencjał miast powodują, że mieszkańcy nie korzystają licznie z tych połączeń. Dlatego też przedłużenie tej linii może spowodować zwiększenie jej potencjału poprzez poprawę zasięgu transportu kolejowego z miast na trasie pociągów. Warto wspomnieć o tym, że obecnie dworzec PKP w Żorach, jest w trakcie gruntownej rewitalizacji w związku z czym jego wykorzystanie po ewentualnym uruchomieniu dodatkowych połączeń będzie poprawiało wizerunek miasta oraz kolei. Dodatkowo, komunikacja miejska w Żorach jest bezpłatna co będzie w przyszłości skutkowało umożliwieniem większej ilości mieszkańców dojazd na dworzec w Żorach.

Obecnie w Knurowie są wyremontowane perony, a sam budynek dworca nie jest remontowany i prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie przeznaczony na sprzedaż - uruchomienie połączeń kolejowych przez Knurów może poprawić atrakcyjność tego obiektu.

Jak wyjaśnia Marek Liszka, Kolej w Knurowie to nie tylko Kubalonka – to również spotkania i warsztaty, które odbywają się na terenie dworca kolejowego. Już od wiosny odbywały się pierwsze spotkania na dworcu, gdzie rozmawiano o historii transportu kolejowego w mieście, sprzątano teren wokół dworca, oraz sadzono kwiaty na nasypie peronu. W czerwcu odbył się piknik kolejowy, na który przyjechał specjalny pociąg Kolei Śląskich, a na terenie dworca w Knurowie było ponad 300 osób. W lipcu miasto to świętowało 111 urodziny uruchomienia połączeń kolejowych przez Knurów, podczas, których zorganizowana została zbiórka pieniędzy na dokończenie ogrodu kwiatowego na peronie. W sierpniu odbyły się warsztaty EKODIY gdzie został zbudowany wspólnie z dziećmi pociąg Kubalonka z kartonów.

- Poparcie naszej inicjatywy jest poparciem wszystkich osób, które podpisały naszą petycję online, a już niebawem rozpoczniemy również zbieranie podpisów ręcznie. W najbliższym czasie po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów skierujemy naszą petycję do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - wydział transportu oraz zarządu Kolei Śląskich. Liczymy na Państwa wsparcie, oraz przekazanie informacji dalej w świat - kończy Michał Liszka.

Petycję znaleźć można na stronie: https://www.petycjeonline.com/stworzenie_bezporednich_pocze_kolejowych_z_or_do_gliwic?u=3642998&uv=17302924&utm_source=fb_share&fbclid=IwAR1FUBFTSVXqDg3RHcN8eHeCCqJZNgRohQe7G4vwlATj7mMc2akVd-DeAbE

Fot. Antek w Podróży

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA