REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Przyznano nagrody Bene Meritus 2019

Powiat

„Bene Meritus” (z łac. dobrze zasłużony) to nagroda corocznie przyznawana przez Radę Powiatu Gliwickiego osobom, stowarzyszeniom i instytucjom, które najlepiej przysłużyły się społeczności naszego powiatu. W tym roku wręczona została 8 września podczas XXVI Dożynek w Pyskowicach i XXI Dożynek Powiatu Gliwickiego.

REKLAMA

Otrzymali ją w kategorii indywidualnej Joachim Bargiel z Gierałtowic oraz Józef Schütz z Wielowsi.

 

Symboliczne statuetki oraz dyplomy na dożynkowej scenie wręczył nagrodzonym Andrzej Kurek – przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego, a gratulacje złożyli starosta gliwicki – Waldemar Dombek, wicestarosta Adam Wojtowicz, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego Ewa Jurczyga oraz włodarze gmin, z których pochodzą laureaci: wójt gminy Gierałtowice Leszek Żogała oraz wójt gminy Wielowieś Ginter Skowronek.


Nagrodzeni to:

 

Dr Joachim Bargiel sprawował funkcję wójta gminy Gierałtowice w latach 2000 – 2018 i w znaczny sposób przyczynił się do poprawy komfortu życia jej mieszkańców. Jego działania były wielokierunkowe i ponadstandardowe. Na szczególne wyróżnienie zasługuje troska o stan bazy oświatowej. Wszystkie placówki w każdym sołectwie gminy Gierałtowice były stale modernizowane i rozbudowywane, tak aby sprostać potrzebom zwiększającej się liczby uczniów i rosnącym oczekiwaniom ich rodziców. Każda placówka szkolna jest wyposażona w kompleksy sal i boisk sportowych i pozwala uczniom rozwijać różne zainteresowania. Na ściance wspinaczkowej i ringu bokserskim w Gierałtowicach, raz krytej pływalni w Paniówkach są organizowane zawody o zasięgu nawet ogólnopolskim, co przynosi chlubę gminie Gierałtowice i powiatowi gliwickiemu. Joachim Bargiel dostosował budynki gminne do potrzeb licznych organizacji społecznych (ponad 40 w gminie) i wspierał ich działalność. Baza świetlic środowiskowych w każdym sołectwie pozwala dzieciom, młodzieży i dorosłym na aktywne spędzanie wolnego czasu, integrację i rozwój zainteresowań. Dla zapewnienia mieszkańcom łatwego dostępu do ośrodków zdrowia wybudowane zostały nowe obiekty w Gierałtowicach i Przyszowicach oraz zmodernizowane w Paniówkach i Chudowie. Wielkim sukcesem gminy na niespotykaną dotąd skalę była budowa gminnej kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków. Joachim Bargiel, choć nie jest już wójtem Gierałtowic, dalej aktywnie działa w Regionalnej Radzie ds. Energii funkcjonującej w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów prowadzącej aktualnie prace nt. krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021 – 2030. Swój dorobek naukowy i długoletnie doświadczenie wykorzystuje też w Komisji Energetyki PAN.

 

Józef Schütz przez dwadzieścia lat był sołtysem Wielowsi. To osoba niezwykle pozytywnie nastawiona do świata, pełna energii i mocy sprawczej do wszelkich działań. Zawodowo pracował w górnictwie – w KWK „Knurów”, a następnie w KWK „Sośnica”, szyb Łabędy. Tzw. „żyłkę” działacza ma we krwi, jako młody człowiek działał w Związku Młodzieży Wiejskiej, udzielał się społecznie w Klubie Sportowym „Tęcza” Wielowieś, był również aktywnym sportowcem a później członkiem zarządu LKS „Tęcza” Wielowieś. Właściwie całe jego życie związane jest z pracą społeczną. Kiedy został sołtysem, w jego wsi nie było chodników, kanalizacji sanitarnej ani deszczowej. Dzięki współpracy z wieloma podmiotami i instytucjami, udało się zrobić wszystkie te brakujące media. Poprzez prace i zaangażowanie, byłego już, pana sołtysa, ale – jak sam to podkreśla – także dzięki pracy wielu innych ludzi, dziś Wielowieś jest jedną z ładniejszych wiosek w naszym województwie. Dla swojej wsi Wielowieś, gminy Wielowieś, a tym samym dla  powiatu gliwickiego zrobił wiele dobrego, organizując liczne imprezy kulturalne, sportowe o zasięgu powiatowym, dbał o mienie (remonty, naprawy budynków, boiska, itd.). Nigdy nie bał się wyzwań i ciężkiej pracy. Otwarty na pomysły innych, włączał się w różnego rodzaju akcje pomocowe, współpracował i nadal współpracuje z dziećmi i młodzieżą.

(źródło: Starostwo Powiatowe Gliwice)

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA