AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

300–lecie konsekracji kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach

Miasto

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie gliwickim. Choć na jego obecny kształt wpłynęła rozbudowa dokonana na początku XVIII wieku, pierwsze wzmianki o świątyni - wtedy zapewne budowli drewnianej - pochodzą już z 1317 r. Murowany kościół wzniesiony został w XV stuleciu, i do dziś oglądać w nim można późnośredniowieczne gotyckie sklepienia sprzed pięciuset lat. Po dokonanej w latach 1716-1719 rozbudowie z inicjatywy i fundacji Jana (Hansa) Bernharda von Welczek (Welczeck), kościół został konsekrowany 18 września 1719 roku. Z okazji przypadającego właśnie 300-lecia konsekracji łabędzkiej świątyni Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę planszową przybliżającą jej architekturę, wystrój i wyposażenie oraz wydało dopełniający ją folder.

REKLAMA

Wystawa i folder opracowane zostały przez historyka sztuki,  Annę Kwiecień z Muzeum w Gliwicach. Wystawę we wrześniu oglądać będzie można obok kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach. Foldery dostępne będą w świątyni, a także w Oddziałach Muzeum w Gliwicach - Willi Caro i Zamku Piastowskim.

Łabędy są dzielnicą naznaczoną historią. Liczne jej ślady są tak blisko nas, że czasem ich nie dostrzegamy.      Jak piękna i bogata przeszłość nas otacza często uświadamiamy sobie dopiero przy okazji takich wydarzeń, jak niedawno obchodzony jubileusz 250 - lecia szkoły, czy zbliżające się 300 - lecie konsekracji kościoła Wniebowziętej Najświętszej Maryi Panny. Dzięki nim poznajemy to, o czym warto pamiętać, co warto szanować, co jest częścią nas. Jesteśmy dumni z naszej przeszłości. Cieszymy się, że mamy tak dużo jej pamiątek, że po upływie setek lat, nadal możemy je podziwiać. W tej wędrówce w przeszłość, którą właśnie odbywamy, nie do przecenienia jest rola Muzeum w Gliwicach, które z okazji jubileuszu 300 – lecia konsekracji kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach przygotowało dla nas wystawę plenerową i okolicznościowy folder.  Za ich opracowanie, wykonanie i udostępnienie dziękujemy kierownictwu placówki i autorce obu opracowań. Bogactwo treści i ciekawa szata graficzna sprawiają, że i wystawa, i folder są bezcennym źródłem wiedzy o historii kościoła, zarówno dla osób związanych z Parafią na przestrzeni ostatnich dziesiątków lat, jak i tych, którzy interesują się historią naszej dzielnicy i naszego miasta  – mówi Krystyna Sowa, radna dzielnicy Łabędy.

„Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach
300-lecie konsekracji”

Wystawa plenerowa obok świątyni, ul. Staromiejska 25, Gliwice

Kurator: Anna Kwiecień

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

15
Środa
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza

REKLAMA