AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W 80. rocznica Prowokacji Gliwickiej ku Pamięci Franza Honioka – pierwszej ofiary II wojny światowej

Miasto

Tegoroczne obchody Prowokacji gliwickiej dedykujemy Franzowi Honiokowi – Ślązakowi, katolikowi, powstańcowi śląskiemu, polskiemu patriocie, pierwszej ofierze II wojny światowej. Chcemy w ten sposób go uczcić i przywrócić pamięć o człowieku, którego śmierć jest symbolem najtragiczniejszych lat w dziejach Europy – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

REKLAMA

31 sierpnia 2019 roku, w rocznicę Prowokacji Gliwickiej, Muzeum w Gliwicach zaprasza o godzinie 14.00 do Radiostacji Gliwice na spotkanie poświęcone pamięci Franza Honioka. W programie przewidziano między innymi panel dyskusyjny z udziałem historyków katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Grzegorza Bębnika i dr. Bogusława Tracza, oraz Krzysztofa Kruszyńskiego – nauczyciela historii, pod którego kierunkiem powstało najnowsze wydawnictwo Muzeum w Gliwicach: „Franz (Franciszek) Honiok 1899–1939. Pierwsza ofiara II wojny światowej” autorstwa Martyny Werle, Michała Dylewskiego, Kacpra Jatty, uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie. Praca otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Bohaterowie są wśród nas”.

 

Radiostacja Gliwice

godz. 14.00 – „Prowokacja gliwicka w mediach. 80 lat niezwykłych historii” / wykład:

Kamil Kartasiński (Muzeum w Gliwicach)

godz. 14.30 – „Franz Honiok – pierwsza ofiara II wojny światowej” / dyskusja z historykami

godz. 16.00 – Pamięci Franza Honioka

złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Radiostacją Gliwice

 

kościół pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach

godz. 18.30 – msza święta w intencji śp. Franza Honioka

 

Radiostacja Gliwice będzie w tym dniu otwarta dla zwiedzających w godz. 9.00–18.00. Podczas trwania wydarzeń nie będzie możliwości indywidualnego zwiedzania oddziału.

 

Przez cały dzień w Radiostacji Gliwice:

„Praktyczna historia łączności” – warsztaty, podczas których Klub Sportów Łączności LOK w Gliwicach uruchomi w oddziale Muzeum w Gliwicach stację pod specjalnym znakiem okolicznościowym – HF1ØØPS, upamiętniającym 100 rocznicę powstań śląskich

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

ed
Franz? To na Miarkę będą teraz mówić Karl, a na Korfantego Adalbert? Skandal! Franciszek Honiok był Polakiem urodzonym w Rzeszy. Nigdzie wcześniej o tym bestialsko zamordowanym przez Niemców Polaku nie pisano "Franz". Dopiero tu, w tej publikacji. To jest skandal!
ed
Franz? To na Miarkę będą teraz mówić Karl, a na Korfantego Adalbert? Skandal! Franciszek Honiok był Polakiem urodzonym w Rzeszy. Nigdzie wcześniej o tym bestialsko zamordowanym przez Niemców Polaku nie pisano "Franz". Dopiero tu, w tej publikacji. To jest skandal!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

15
Środa
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza

REKLAMA