AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Park Księżycowy powstanie przy osiedlu Kopernika

Miasto

Na razie jest tam księżycowy... krajobraz. Wkrótce jednak miejsce do zmienić ma się nie do poznania, a zmiany będą iście kosmiczne. Miasto zapowiedziało, że w rejonie ronda księżycowego i estakady Heweliusza na Koperniku przewidziano nowy skwer miejski – park księżycowy. Ma on służyć nie tylko mieszkańcom sąsiadujących z nim bloków, ale również podróżnym korzystającym z projektowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe przystanku Gliwice Kopernik.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Koncepcja, którą chwali się miasto, jest częścią przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu przy projektowanym przez PKP PLK przystanku kolejowym Gliwice Kopernik. Teren ten przywodzić ma na myśl Księżyc, a zatem znajdować się tam mają kratery tematyczne, a także zadaszenie w formie rzeźby przestrzennej przypominającej astrolabium. Nawet stojaki na rowery miałyby budzić kosmiczne skojarzenia z triquetrum. Co ciekawe, konstrukcja astrolabium podświetlona liniami LED z różnych perspektyw odnosiłaby się do wyglądu Księżyca zbliżającego się do nowiu.

Ciekawie wyglądać miałby również odcinek drogi rowerowej wokół wiaty, który zostałby pokryty  luminescencyjną nawierzchnią nawiązującą do gwiaździstego nieba. Przewidziano też postawienie nowej wiaty autobusowej pasującej do całości założenia. Byłaby ona swego rodzaju bramą zapraszającą do wizyty w księżycowym parku otoczonym nieregularnymi nasadzeniami żywopłotów, oddzielającymi zielony teren od sąsiedztwa ulicy i nowo projektowanych parkingów.

Tyle koncepcja, jak na Gliwice dość odważna i obiecująca. Teraz trzeba poczekać na wykonawcę, który podejmie się realizacji pomysłu. Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców upłynie 19 sierpnia.

Wizualizacje: Projektowanie w budownictwie Jacek Cichoński

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA