AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W ciągu jednego tygodnia aż 2 osoby utonęły w zbiorniku w Czechowicach

Na Sygnale

Miniony tydzień dopisał kolejne tragedie do smutnych statystyk utonięć w zbiorniku w Czechowicach. Utonęły dwie osoby, próbując przepłynąć jezioro wpław na niestrzeżonym odcinku kąpieliska.

REKLAMA

O tej tragedii już pisaliśmy. 8 sierpnia br. około 16:57 na telefon alarmowy dodzwoniła się znajdująca się na niestrzeżonej plaży kobieta. Poinformowała, że przed chwilą ktoś miał się topić na jeziorze w czechowicach. Skierowani na miejsce mundurowi potwierdzili, że kilka minut wcześniej na niestrzeżonym odcinku kąpieliska pod wodą miał zniknąć 15-latek. Na brzegu zastali jego towarzysze - pięcioro nieletnich mieszkańców Zabrza i Gliwic. Z ich relacji wynikało, że 15-latek wraz z dwoma kompanami, chcieli przepłynąć jezioro wpław. Dwojgu z nich się udało, natomiast 15-letni gliwiczanin, nie dopłynął do brzegu. Tragiczne sceny odbyły się kilka metrów od brzegu, na oczach postronnych świadków. Pomimo akcji ratunkowej nie udało się uratować chłopca. Ciało gliwiczanina odnalazł nurek.

- Dwa dni później, na tym samym jeziorze doszło do podobnej sytuacji - informują gliwiccy policjanci. - 33-letni mieszkaniec Zabrza, również próbował przepłynąć jezioro wpław. Ryzyko podjął sam. I tym razem do zdarzenia doszło w miejscu, gdzie nie ma ratowników. Po około 5 minutach od wypłynięcia służby powiadomił krewny 33-latka. Ciało odnalezione zostało pod wodą, po niecałych trzech godzinach. Znajdowało się około 50 metrów od brzegu. Do odnalezienia płetwonurkowie ze straży pożarnej użyli sonaru.
W obydwu przypadkach sprawę bada prokuratura.

Policja przypomina zasady, które - choć wydają się oczywiste - często nie są przestrzegane, co może zakończyć się tragedią.

  • Nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
  • Nigdy nie przeceniajmy swych umiejętności. Nawet wybitnemu pływakowi może przydarzyć się skurcz lub inna nieprzewidziana sytuacja, która może doprowadzić do tragedii.
  • Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności.
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
  • Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
  • Gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub jej nie ma, kąpiel jest zabroniona.
  • „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
  • Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.
  • Nie należy próbować przepływać jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

Źródło: KMP w Gliwicach

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Czwartek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary

REKLAMA