AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wojewoda śląski zmienił zdanie. Karetka z lekarzem zostanie w Gliwicach

Miasto

Dziś rano Urząd Miejski w Gliwicach opublikował bardzo niepokojącą informację o tym, że decyzją wywodzącego się z Gliwic wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka z naszego miasta wycofana zostanie jedyna dostępna karetka typu "S", czyli z lekarzem na pokładzie. Zostać miały tylko te zespoły, w skład których wchodzą ratownicy medyczni. Prezydent zapowiedział, że będzie walczyć o pozostawienie karetki z lekarzem w Gliwicach. Na szczęście wojewoda zmienił zdanie.

REKLAMA

W nadesłanych do nas wyjaśnieniach wojewody czytamy:

- Bezpieczeństwo zdrowia mieszkańców województwa jest najważniejsze i należy zrobić wszystko, aby o nie zadbać w najbardziej możliwy sposób – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Zgodnie z prawem wojewoda zobowiązany jest przedstawić ministrowi zdrowia zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dokument ów tworzony jest przy udziale i z uwzględnieniem przede wszystkim wniosków dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego. Jeden z wniosków dotyczył m.in Gliwic. Jak zapewniał w nim dyrektor WPR, „zmiany standardu dotyczyłyby tych zespołów, w obszarze działania których znajdują się placówki medyczne posiadające w swoich strukturach IP/SOR, a więc dotyczyłyby takich lokalizacji w których zapewniony jest i realizowany czas dotarcia z niezbędną pomocą do ośrodka gwarantującego pomoc lekarską. Tym samym proponowana zmiana co do zasady nie wpłynie negatywnie na zabezpieczenie medyczne mieszkańców.”   

Z uwagi na to, iż Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jest jeszcze w fazie projektowej, tj. konsultacji i zbierania opinii, wojewoda śląski, po otrzymaniu uwag od mieszkańców, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządu zdecydował jednak, wbrew argumentom WPR, iż w Gliwicach powinna pozostać karetka z lekarzem, typu „S”. I taka też decyzja znajdzie się w gotowym już projekcie Planu, który zostanie następnie przesłany do ministra zdrowia.   

Wszelkie informacje, które pojawiły się w mediach i mówią o tym, iż ambulansu z lekarzem nie będzie od września w Gliwicach są nieprawdziwe i wprowadzające w błąd opinię społeczną. Wojewódzki Plan zacznie obowiązywać dopiero po akceptacji ministra zdrowia, a takiej nie ma!

Trzeba dodać, że poziom zabezpieczenia medycznego w naszym województwie stale rośnie dzięki wielu działaniom i staraniom rządu oraz wojewody śląskiego. W samych ostatnich trzech latach do organów tworzących poszczególnych dysponentów ZRM przekazano środki na sfinansowanie:

  • w 2016 r. -  10 ambulansów na kwotę 4 000 000 zł,
  • w 2017 r. - 6 ambulansów i 21 urządzeń do kompresji klatki piersiowej na kwotę 3 750 000 zł,
  • w 2018 r.  - zakupu sprzętu i aparatury medycznej do ambulansów na kwotę 1 731 000 zł.

 W 2019 r. Minister Zdrowia planuje dofinansowanie zakupu 24 ambulansów dla województwa śląskiego celem wymiany najbardziej zużytego taboru u poszczególnych dysponentów ZRM.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Niedziela
Styczeń 2020
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Lutosława, Normy, Pauliny

REKLAMA