AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Uwaga na nową metodę oszustwa. Na "blika"

Na Sygnale

Gliwicka Policja ostrzega przed nową metodą oszustw. Coraz częściej do komendy zgłaszają się osoby, które oszukane zostały ,,na blika" lub na których konto w portalach społecznościowych włamała się osoba a następnie, rozsyłała wiadomości za pomocą komunikatorów z prośbą o przesłanie kodu do autoryzacji przelewu. Wczoraj tym sposobem, dwóch znajomych gliwiczanki straciło 1500 złotych.

REKLAMA

- Nowa metoda oszustw internetowych zbiera również swoje żniwa w Gliwicach. Mundurowi otrzymali informację od mieszkanki Gliwic, że nieznany sprawca po włamaniu się na jej konto w portalu społecznościowym za pomocą komunikatora zaczął rozsyłać do jej znajomych wiadomości z prośbą o pożyczkę - opisują mundurowi. - Podszywacz poprosił o udostępnienie kodu do jednorazowej autoryzacji tzw. BLIK. Niczego nieświadomych dwóch znajomych kobiety, przekazało oszustowi kody. W ten sposób jeden z nich stracił 1000 złotych, a drugi 500 złotych. Sposób, w jaki działał sprawca, nie wykorzystuje luk w zabezpieczeniach a wyłącznie ufność użytkowników portali i komunikatorów. Znajomi kobiety, bez żadnej innej formy potwierdzenia, że na pewno to właśnie ona z nimi się komunikuje, chcąc pomóc, wsparli przestępczy proceder - dodają policjanci.

Funkcjonariusze Policji apelują do osób, które na co dzień korzystają z różnego typu komunikatorów bądź portali o rozwagę. W przypadku otrzymania od znajomych tego typu SMS lub wiadomości na komunikatorach weryfikujmy ich treść z wysyłającym ją nadawcą. Nawiążmy kontakt w innej formie niż komunikator, np. poprzez rozmowę telefoniczną, spotkanie. Sprawcy często działają krótkotrwałe i w danej chwili, będąc właśnie np. przy bankomacie. W przypadku chęci weryfikacji przez nas wiadomości zazwyczaj nie odpowiadają. 
- Pamiętajmy również, że tego typu sposób to niejedyny - kontynuują policjanci. - Do jednostek zgłaszają się również osoby, które wysłały wiadomość SMS np. z prośbą o przełożenie godziny dostawy lub poprawą błędnie wpisanego podczas zamówienia adresu dostawy przesyłki, której nigdy nie zamawiali, tracąc w ten sposób nie tylko koszt jednej wiadomości, ale często kilkaset złotych aktywując w ten sposób różnego typu ,,oferty. Po otrzymaniu wiadomości od pseudo kuriera bądź sklepu, w roztargnieniu odpisują, nie będąc świadomymi tego, że jest to oszustwo. Zachowanie czujności przy tego typu wiadomościach jest ważne. Sprawcy, wykorzystując różnego typu bramki SMS, mogą podszywać się pod firmy kurierskie oraz sklepy wysyłkowe. Pod żadnym pozorem nie odpisujmy na tego typu wiadomości, jeżeli nie zamawialiśmy przesyłki.

źródło: KMP w Gliwicach

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Czwartek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary

REKLAMA