REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nowość w ofercie Zimmermann-Haus - gruntowy wymiennik ciepła (GWC)

Kącik Prasowy

Dla środowiska - bardzo dobra alternatywa dla standardowych systemów chłodzenia powietrza opartych na działaniu kompresora, ze względu na niewielkie zużycie energii. Dla mieszkańców domu - skuteczny sposób na utrzymanie komfortu cieplnego i oszczędzanie, a dodatkowo - na oczyszczenie powietrza. Gruntowy wymiennik ciepła niedawno wprowadzony został do oferty producenta domów prefabrykowanych, firmy Zimmermann-Haus. Poznajecie jego zalety.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Gruntowy wymiennik ciepła - co to takiego?

Współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do tego, aby żyć w przyjaźni z naturą. Ta relacja jest obustronna - gdy my dbamy o środowisko, ono odwdzięcza się nam pokazując, jak bez dewastacji korzystać z jego dobrodziejstw. Tak jest i w tym przypadku. Proekologiczna oszczędność energii uzyskana jest dzięki instalacji, która wykorzystuje dużą pojemność cieplną gruntu, i dzięki niej zmniejsza wahania temperatury powietrza dostarczanego do budynku (w stosunku do pobieranego bezpośrednio z atmosfery). Gruntowy wymiennik ciepła zimą wstępnie ogrzewa powietrze, a latem je chłodzi. System połączony jest z wentylacją mechaniczną budynku i rekuperatorem.

Sposób działania jest prosty - powietrze przez czerpnię z filtrem wędruje kanałem wentylacyjnym do kolektora rozdzielającego. Z kolektora przedostaje się do poszczególnych połówek kanałów, gdzie zachodzi wymiana termodynamiczna poprzez GWC oraz poprzez bezpośredni kontakt z podłożem dolomitowym.

 

To naprawdę działa!

- Podczas pomiarów w okresie zimowym, nawet przy utrzymujących się przez kilka dni temperaturach bliskich -20 stopni Celsjusza, powietrze na wyjściu podajnika nigdy nie miało ujemnej temperatury - mówią specjaliści z Zimmermann-Haus. - Dla wymienników montowanych w obrysie fundamentów temperatury za wymiennikiem wynosiły od +1 do +4 stopni Celsjusza. Z kolei latem, przy temperaturach utrzymujących się przez kilka dni w okolicach 30 stopni, powietrze na wyjściu z podajnika osiągało temperaturę od 14 do maksymalnie 17 stopni Celsjusza - dodają eksperci.

Jak wyjaśniają, w okresie letnim następuje w wymienniku wytrącanie wilgoci z powietrza i skropliny samoczynnie odprowadzają się do podłoża wymiennika. Natomiast zimą, przy niskich temperaturach powietrze samoczynnie dowilża się z gruntu. Dzięki temu unikamy oddychania niezdrowym, “suchym” powietrzem, szczególnie nieprzyjaznym dla alergików a także osób cierpiących na choroby gardła i płuc.

 

GWC stosowany przez Zimmermann-Haus

Gruntowe wymienniki ciepła początkowo znajdowały zastosowanie w budynkach autonomicznych oraz wznoszonych zgodnie z niemiecką normą domu pasywnego. Obecnie, doceniając korzyści, jakie ze sobą niosą, wykorzystuje się je na szerszą skalę.

Zimmermann Haus stosuje pierwszy GWC bezprzeponowy, wykonany w technologii antybakteryjnej, antywirusowej i antygrzybicznej. Urządzenie to pracuje w układzie TICHELMANNA, co powoduje, że strumienie powietrza są ukierunkowane i nie zachodzi przepływ “na skos”. Ten GWC ma też najlepszą wymianę termodynamiczną spośród wszystkich typów dostępnych instalacji. Odzysk następuje poprzez dyfuzję od podłoża oraz za pośrednictwem przenikania od góry poprzez płytę betonową. Niewątpliwą zaletą jest też cena konkurencyjna w stosunku do innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku, która wraz z montażem zamyka się w kwocie nieco ponad 8 tys. złotych.

Inwestorzy cenią sobie możliwość obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia o ok. 600 zł rocznie. Nie muszą też inwestować w klimatyzację, co powoduje dodatkowe oszczędności.

Więcej  informacji na temat stosowanych przez firmę Zimmermann-Haus odnawialnych źródeł energii znaleźć można na stronie: http://www.zimmermann-haus.pl/index.php/odnawialne-zrodla-energii

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy

REKLAMA