REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wakacje z Władysławem Hasiorem

Kultura

W piątek 12 lipca w Willi Caro otwarte zostaną wystawy poświęcone twórczości Władysława Hasiora.Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00. Dzień później organizatorzy zapraszają na warsztaty „Rzeźby wyrwane ziemi” - odlewy z piaskowych form negatywowych przygotowane w ramach cyklu Wakacje z rzeźbą i Władysławem Hasiorem.

REKLAMA

Jak sam twierdził, „nigdy nie chorował na nowoczesność”. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych. Władysław Hasior, prowokujący indywidualista, przyrównywany do Rauschenberga i Warhola, uznawany za prekursora polskiego pop-artu. Tworzywem sztuki uczynił odpady cywilizacji technicznej łączone z przedmiotami ze sfery sacrum. Prowadził nieustanny dialog z polską rzeczywistością i mitologią, dialog zaprawiony poezją, ale też drwiną i ironią, jak „Sztandar św. Emeryta”. Sięgał po tematy ponadczasowe, symbole i archetypy, które wpisywał w aktualny kontekst. Tworzył prace ekspresyjne i uczuciowe. Rzeźbę „Niobe” ulepił z mydła i rozpalił ogień. Jego sztuka była sztuką pięciu żywiołów – piątym miała być fantazja. Żywiła się  kiczem religijnym i świeckim, obrazami Polski powiatowej, gdzie tradycyjna kultura wiejska i małomiasteczkowa przyswajała i przeobrażała/oswajała wytwory „nowoczesności”.  „Hasior to krewny późnośredniowiecznych plastyków-poetów" - pisał o artyście historyk sztuki, Marek Rostworowski - "ewokujących piękny i potworny świat łączący rzeczywistość z metaforą i zaświatem, mający oczarować człowieka nękanego rzeczywistością i tęskniącego za jej przekroczeniem - epoka Hieronima Boscha, Bruegla, czarownic czy hiszpańskich lubowników męczeństw. [...] Żadna rzecz nie jest u niego tym, czym jest, ale tym, czym może ją widzieć niekontrolowana wyobraźnia. To jest bajka jeszcze i dlatego, że w zdaniach Hasiora wyrazy znaczą co innego niż każdy z osobna". Wystawa Hasior, przygotowana we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, które posiada największą kolekcję prac artysty oraz jest opiekunem jego spuścizny, w Muzeum w Gliwicach zostanie zaprezentowana w dwóch odsłonach. Na piętrze Willi Caro będzie można zobaczyć zarówno wczesne prace artysty (kolaże, szkice akademickie i ceramiki), jak i asamblaże (trójwymiarowe kompozycje złożone z różnych przedmiotów i dzieł gotowych), projekty wybranych realizacji plenerowych czy też archiwalia związane z jego życiem. W Czytelni Sztuki przybliżymy fotograficzny i scenograficzny dorobek Hasiora. Jak mówił: "Używam materiałów, które coś znaczą. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy, ale nie jest samą prawdą. Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą". Kuratorami wystaw są Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego i Wojciech Nowicki z Czytelni Sztuki.

Wystawy dostępne dla publiczności od 13 lipca do 20 października 2019 r.:

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem (Willa Caro)

Kurator: Julita Dembowska, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

 

Wybór. Z Notatnika Fotograficznego Władysława Hasiora (Czytelnia Sztuki)

Kurator: Wojciech Nowicki, Czytelnia Sztuki

Organizator: Muzeum w Gliwicach
Współpraca: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
                        Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Rzeźby wyrwane ziemi”. Odlewy z piaskowych form negatywowych
Warsztaty w ramach cyklu Wakacje z rzeźbą i Władysławem Hasiorem
13 lipca 2019, Willa Caro
godz. 11.00 – dzieci od 5 do 12 lat wraz z opiekunami
godz. 14.00 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe

Inspiracją dla warsztatów w Willi Caro staną się wykonywane przez Władysława Hasiora „rzeźby wyrwane z ziemi”, które odlewał w wykopanych w ziemi formach negatywowych.  Tak powstał między innymi „Rydwan skandynawski”  (inaczej „Słoneczny Rydwan”) – grupa „koni - pegazów” ukończona przez artystę w lipcu 1973. Rzeźby ustawione są w mieście Södertalje (30 km od Sztokholmu), na porośniętym sosnami pagórku nad kanałem, którym statki wjeżdżają do szwedzkiego portu. Hanna Kirchner pisała o nich: „szwedzkie konie są efektem zwycięskiego poszerzenia programu artystycznego hasiorowych <cementów> - wyłaniają się z ziemi radosne i witalne”. Inną „wyrwaną ziemi rzeźbę” zobaczymy  na wystawie w Willi Caro. W trakcie sobotnich warsztatów, prowadzonych przez rzeźbiarza Tomasza Wenklara, uczestnicy przygotują negatywowe formy w mokrym piasku, by następnie odlewać je z gipsu.

Kolejne spotkania w ramach cyklu zaplanowano na sierpień i wrzesień.

Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji "Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem"

14 lipca 2019, Willa Caro, godz. 12.00

 

 

14 lipca 1999 roku zmarł Władysław Hasior. W dwudziestą rocznicę śmierci artysty zapraszamy na oprowadzanie w Willi Caro po wystawie poświęconej temu wyjątkowemu, niepokojącemu twórcy, o którego sztuce ktoś napisał, że "okrutna i wzruszająca, ale zawsze prawdziwa". Zobaczymy kolaże, szkice akademickie i ceramiki, a także asamblaże (trójwymiarowe kompozycje złożone z różnych przedmiotów i dzieł gotowych), projekty wybranych realizacji plenerowych i archiwalia związane z życiem Władysława Hasiora. Ekspozycję zwiedzimy wspólnie z jej kurator – Julitą Dembowską z Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Będzie to okazja do ćwiczeń z fantazją, refleksji nad twórczością Hasiora i pytań o jej aktualne znaczenia. „Bo tu chodzi o ruch wyobraźni, o ścieranie się poglądów – sam eksponat nie musi być arcydziełem – wystarczy, że jest skuteczną płaszczyzną do ćwiczenia wspólnoty wyobraźni” - mówił artysta.

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

ilustracja: W. Hasior, Montaże_inspiracje, zdjęcie z zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Czwartek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Christy, Helgi, Karola

REKLAMA