AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kolej szynowa w transporcie miejskim? Rozpoczyna się przebudowa układu komunikacyjnego w Łabędach

Miasto

W ciągu ulic Strzelców Bytomskich, Głównej i Przyszowskiej wybudowane zostanie czterowlotowe, turbinowe rondo. Do tego rozwiązania dostosowany zostanie przylegający układ komunikacyjny, w tym dojazd do stacji kolejowej Gliwice–Łabędy, którą planuje zmodernizować PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Z kolei Miasto ma z tą stacją dalekosiężne plany, które - w wielkim uproszczeniu - mają w efekcie włączyć kolej w siatkę gliwickiego transportu publicznego.

REKLAMA

O możliwości wprowadzenia do oferty miejskiego transportu publicznego tzw. szynobusu głośno było przy okazji likwidacji tramwajów. Teraz władze Gliwic wracają do tego pomysłu koncepcją, wybudowania nowego przystanku PKP w rejonie dzielnicy Kopernika.

Inwestycję ma rozpocząć przebudowa stacji kolejowej Gliwice–Łabędy oraz budowa przystanku kolejowego w rejonie estakady Heweliusza. Realizacja tych zada stoi po stronie PKP,  a miasto zrealizuje tzw. infrastrukturę towarzyszącą, m.in. parkingi.

Jak informują urzędnicy, w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Rozbudowa układu drogowego w obrębie stacji Gliwice–Łabędy“ wpłynęły cztery oferty, wszystkie mieszczą się w środkach założonych przez ZDM na to zadanie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawcę poznamy w lipcu.

Do jego zadań należeć będzie przygotowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej rozbudowy układu drogowego w obrębie stacji Gliwice–Łabędy w ciągu ul. Głównej i Strzelców Bytomskich. Zgodnie z planami PKP PLK wiadukt kolejowy w rejonie Kanału Gliwickiego w ciągu ul. Staromiejskiej zostanie przebudowany, a ten w ciągu ul. Głównej wyburzony. Ponadto zlikwidowany zostanie przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn na przedłużeniu ul. Wolności.

- W związku z powyższym zaplanowano rozbudowę miejskiego układu drogowego poprzez budowę pod nowym, dwuprzęsłowym wiaduktem kolejowym ronda turbinowego, do którego zostanie dostosowany przylegający układ komunikacyjny od ulic Strzelców Bytomskich, Głównej i Przyszowskiej - wyjaśniają urzędnicy. - W planach jest też budowa zatok autobusowych, nowych przystanków, chodników, dróg rowerowych i dojść do peronów oraz przebudowa oświetlenia i zagospodarowanie zieleni.

Na wykonanie projektu wykonawca będzie miał 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Poniedziałek
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Donata, Gizeli, Łukasza

REKLAMA