REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Teatr gra do końca czerwca

Kultura

W czasie kiedy wszystkie teatry kończą sezon i zamykają swoje drzwi, aby na dwa miesiące zapaść w wakacyjną drzemkę, Teatr Miejski w Gliwicach nie rozstaje się z widzami. Jeszcze przez dwa weekendy czerwcowe gra: "Miłość w Leningradzie" w reż. Łukasza Czuja, "Miasto we Krwi" w reż. Jacka Głomba (grane na Scenie w Ruinach Teatru Victoria) oraz "Powitanie" ( reż. Bartosz Kurowski) - spektakl dla naszych naj naj młodszych widzów.

REKLAMA

MIASTO WE KRWI reż. Jacek Głomb

Wiek widzów: 16+ / Czas trwania: 2h (bez przerwy)

TERMINY: 
22.06 ( sob.) godz. 19.00
23.06 (niedz.) godz. 18.00
29.06 (sob) godz. 19.00
30.06 (niedz.) godz. 18.00

To widowisko według kronik królewskich Williama Szekspira, współczesna historia walki o władzę, opowieść o zderzeniu ludzkich namiętności, z muzyką na żywo, wizualizacjami wkomponowanymi w magiczną przestrzeń zrujnowanego teatru i żywym ogniem.

W gliwickiej adaptacji wykorzystano fragmenty z  Kronik  Króla Jana i trzech części Henryka Vi, a także, nieprzetłumaczoną dotąd na język polski scenę z dramatu Sir Thomas More - jedyny zachowany do dziś manuskrypt Szekspira. W spektaklu na pierwszy plan wysuwa się bezwzględność walczących ze sobą polityków.  W drugiej warstwie możemy przyjrzeć się osobistym emocjom poszczególnych postaci i jakie wewnętrzne pobudki  kierują nimi aby iść "po trupach" do celu.

Obiektem pożądania naszych bohaterów jest MIASTO, a jeszcze bardziej władza nad jego mieszkańcami. Bo tak naprawdę to  oni, mieszkańcy, tworzą MIASTO.

Reżyserem spektaklu jest Jacek Głomb, chyba najsłynniejszy w Polsce twórca odkrywający dla teatru przestrzenie "nieteatralne" - opuszczone kina, hale czy ruiny właśnie.

Dlatego umieszczenie akcji "Miasta we krwi" w ruinach teatru Victoria nie jest przypadkowe. To tu zrodził się pomysł, aby spalona i zniszczona przestrzeń, kiedyś wspaniałego budynku, była tłem dla dramatów szekspirowskich królów i wielmoży.  Dzięki temu powstało dzieło z jednej strony szalenie widowiskowe a z drugiej strony mocno uniwersalne. Twórcy spektaklu proponują widzom dialog historii ze współczesnością, pokazując jak pewne mechanizmy pozostają od wieków nie zmienione. Jedyne co się zmienia to kostium.

MIŁOŚĆ W LENINGRADZIE reż. Łukasz Czuj

Wiek widzów: 16+ / Czas trwania: 110 minut.

TERMINY:
27.06 (czw.) godz. 19.00
28.06 (pt.) godz. 19.00


Muzyczny  spektakl złożony z piosenek rosyjskiej grupy Leningrad. Lider zespołu Sergey Shnurov, pierwowzór głównego bohatera, jest jedną z najbardziej znienawidzonych i kochanych postaci w Rosji. Komentując rzeczywistość mocnymi słowami zapracował na zakaz występów Leningradu w Moskwie. Krótkim, żołnierskim tekstem odmówił właścicielowi klubu Chelsea Londyn, Romanowi Abramowiczowi napisania nowego piłkarskiego hymnu — jest kibicem Zenitu Petersburg, po drugie, nie znosi putinowskich oligarchów. Putin (podobno) go nie nienawidzi, była żona Putina tańczy do jego piosenek. Sergey Shnurov jest godnym następcą legendarnych, rosyjskich bardów – Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy. Ska, punk, piosenka aktorska, poezja śpiewana, poezja wykrzyczana… Piosenek grupy Leningrad nie da się doświadczać bez emocji. Niektóre z nich mają po 130, 60, 40 mln odsłon na YouTube – czy to już hymny pokolenia?

UWAGA! W spektaklu wykorzystany jest stroboskop oraz dym, głośna muzyka, aktorzy palą szałwię.

 

 

POWITANIE reż. Bartosz Kurowski

Dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Dla dzieci należy wykupić bilet ulgowy.
Czas trwania spektaklu 35 minut

TERMINY:
22.06 (sob.) godz. 15.00
23.06 (niedz.) godz. 13.00 i 15.00

Teatr najnajowy zachwyca najmłodszych obrazami i dźwiękami, które oddziałując na ich wszystkie zmysły, skutecznie wspomagając rozwój najmłodszych dzieci. "Powitanie" to teatralna podróż przez obrzędy i zwyczaje praktykowane w różnych częściach świata, towarzyszące narodzinom dziecka.

W trakcie spektaklu widzowie zasiadają na podłodze, w bliskiej odległości od grających aktorów. Budowane na scenie obrazy wzbogaca piękna, spokojna muzyka, grana na żywo na  orientalnych instrumentach. Łagodne światło i dająca poczucie bezpieczeństwa scenografia  zapewnia komfort i przyjemność zarówno najmłodszym dzieciom, jak i rodzicom.

Bilety do kupienia na stronie internetowej: https://teatr.gliwice.pl/ oraz w kasach Teatru.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy

REKLAMA