AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Świętujemy 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II

Miasto

Wielu z nas pamięta te dwa dni. Najpierw 15 czerwca - ogromnie rozczarowanie, choć i zrozumienie dla złożonego chorobą polskiego papieża, który odwołał wizytę w naszym mieście. A potem 17 czerwca i niezwykle skutecznie pocztą pantoflową rozchodząca się wiadomość, że papież zmierza w stronę gliwickiego lotniska. I te tłumy idące ulicami, w środku dnia pracy. Na to historyczne spotkanie. Tak było 20 lat temu. Te niezwykłe chwile wspominać będziemy podczas miejskich obchodów rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gliwicach.

REKLAMA

15 czerwca 1999 r. „Ma przyjechać, nie przyjeżdżo…”

17 czerwca 1999 r. ponownie wszystkie drogi prowadziły na gliwickie lotnisko.

Niezapomniany dialog Ojca Świętego z półmilionową rzeszą ludzi zgromadzonych w tym miejscu przeszedł do historii.

Upamiętniając 20. rocznicę wizyty Papieża, Świętego Jana Pawła II, Prezydent Miasta Gliwice oraz Biskup Gliwicki zapraszają do włączenia się w cykl wydarzeń przygotowanych z tej okazji.

15 czerwca o godz. 11:00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17

Dla wszystkich miłośników gier, łamigłówek i zagadek Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała grę miejską „Papież i gliwiczanie”. Głównym jej celem przypomnienie Jego nauki poprzez pytania i zadania bazujące na słowach i tekstach Ojca Świętego oraz faktach dotyczących Jego wizyty w naszym mieście.

15 czerwca 2019 r. do wspólnego świętowania zapraszamy na Plac Krakowski! O godz. 14:00 rozpocznie się rodzinne malowanie obrazów do jednej z najpiękniejszych myśli Jana Pawła II – „Dłonie są krajobrazem serca”. Powstałe prace będą prezentowane na wystawie  w jednej z filii MBP.

Sobota będzie także muzycznym zwieńczeniem atmosfery sprzed 20 lat, która powróci we wspomnieniach, pieśniach i wspólnym świętowaniu. Tego dnia odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z nich rozpocznie się o godz. 16:00 na Placu Krakowskim, gdzie na jednej scenie wystąpi Chór AZM Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, Jacek Kierok oraz Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Warto podkreślić, że zarówno repertuar, jak i dobór wykonawców  nie są przypadkowe. Wszyscy ci artyści bowiem mieli zaszczyt wykonywać swoje utwory przed samym Ojcem Świętym.  Uczestnicząc w koncercie, będziemy mieli niepowtarzalną okazję wspólnie zaśpiewać ulubione pieśni Ojca Świętego, takie jak „Barka”, „Abba Ojcze” czy „Moje miasto Wadowice”, ale także zjeść symboliczną papieską kremówkę.

O godzinie 19:00 w Kinie Amok rozpocznie się druga z zaplanowanych niespodzianek muzycznych – koncert poetycko-refleksyjny „Ucisz serce”. Jest to wyjątkowe słuchowisko wypełnione nastrojową muzyką klasyczną, filmową i estradową oraz refleksyjną twórczością Jana Pawła II. Podczas koncertu wystąpią znani i lubiani Artyści: Barbara Bursztynowicz, Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Jarosław Spałek, Klaudiusz Jania.

A ponadto:

20 drzew na 20 – lecie – wspólne sadzenie drzew

Wystawa filatelistyczna – 17 czerwca, godz. 17:00 WERNISAŻ; wystawa czynna od 3 czerwca do 31 lipca 2019 r.

Muzyczny rejs „Barka na barce”

Bieg na orientację

Rodzinna wyprawa w góry śladami Jana Pawła II

Wystawa fotograficznych wspomnień „Moje zdjęcie z Janem Pawłem II”

„Radiowe wspomnienia o Lolku” – codzienne audycje w radiu CCM

W diecezji:

15 czerwca, godz. 10:00 – Pielgrzymka Rodzin Diecezji Gliwickiej, RUDY, Bazylika Matki Bożej Pokornej (ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy)

16 czerwca, godz. 14:00 – Marsz dla Życia i Rodziny, ZABRZE, od Placu Wolności do Krzyża Papieskiego przy kościele pw. św. Wojciecha (ul. Heweliusza 4, 41-818 Zabrze)

17 czerwca, godz. 18:00 – Diecezjalne Dziękczynienie za Wizytę św. Jana Pawła II w Gliwicach połączone z koncertem Chóru AZM Politechniki Śląskiej GLIWICE, kościół katedralny pw. św. Ap. Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II nr 5 , 44-100 Gliwice)

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach dostępne są na stronach internetowych: www.gliwice.eu , www.biblioteka.gliwice.pl oraz www.kuria.gliwice.pl

Fot. Wizyta papieska w 1999 roku (fot. A. Witwicki / UM Gliwice)

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA