AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

113 urodziny pani Tekli

Miasto

Tradycją już jest, że przekroczenie magicznych 100 urodzin staje się powodem do odwiedzin lokalnych oficjeli, którzy osobiście chcą złożyć jubilatce życzenia. Wczoraj wojewoda śląski Jarosław Wieczorek gościł u pani Tekli Juniewicz z Gliwic, która obchodziła swoje 113 urodziny.

REKLAMA

Wojewoda na ręce jubilatki przekazał list od Premiera Mateusza Morawieckiego.
- Za Panią ponad wiek polskiej historii i piękna życiowa droga związana z dziejami naszej Ojczyzny. Takie życie to skarbnica wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków - podkreślił Premier. Złożył również pani Tekli życzenia zdrowia, niesłabnącej pogody ducha i pociechy z najbliższych.

Długość wieku Pani Tekli oraz kondycja jest wyjątkowa na skalę światową. Warto wspomnieć, że najdłużej żyjący człowiek na Ziemi, mieszkanka Japonii, ma dziś 116 lat!

Pani Tekla rzeczywiście tryskała dobrym humorem i sypała żartobliwymi uwagami oraz wspominkami. – Jak byłam młoda, to miałam duże powodzenie. Wszystko załatwiłam, nawet trudne sprawy – opowiadała z apetytem pałaszując kawałek truskawkowego tortu. Elegancko ubrana siedziała wśród gości, przysłuchując się z uwagą rozmowom. – Babcia jest niesamowita. I nadal bardzo żywotna – opowiada jej wnuczka, Anna Stachowska. – Niedawno zdarzyła się taka historia, która pokazuje, jak babcia potrafi zaskoczyć . Śpię z nią, żeby czuwać przy niej i być pod ręką w razie potrzeby. W środku nocy obudził mnie kot. Patrzę – babci nie ma. Zrywam się przerażona i pędzę do przedpokoju z duszą na ramieniu. A ona siedzi na półce i mówi, że nie da rady jednak sama dojść do toalety. Jakim cudem zdołała przejść przeze mnie niepostrzeżenie i wyjść z łóżka nie budząc mnie? – zastanawiała się pani Ania.

Babcia na wszystko zwraca uwagę i nadal ma swoje zdanie. Jak ubiorę czerwoną koszulkę, to potrafi mi powiedzieć, że jej jest do twarzy w takim kolorze, ale nie mnie. Nie lubi, jak panowie chodzą w czerwonych czy różowych koszulach – śmieje się wnuk, Adam Stachowski.

Rodzeństwo, Anna i Adam, opiekują się pani Teklą na co dzień z ogromną troskliwością. Jej stałym towarzyszem od zeszłego roku jest także czarny kot, Gustaw. – Miała być Malwina, ale dopiero weterynarz uświadomił mi, że to kot, nie kotka. Gustaw jest prezentem dla babci na jej 112 urodziny. Gdy zachorowała i musiała leżeć w łóżku kociak leżał na jej piersi cały czas. Babcia go głaskała, a kiedy już nie miała siły, zwierzak sadowił się w jej nogach – wspomina pani Anna.

Z kolei wnuk 113-latki opowiada, iż pani Tekla nadal bardzo lubi oglądać telewizję, zwłaszcza przysłuchiwać się wiadomościom i programom publicystycznym. – Potrafi nawet rzucić celną ripostę dyskutującym na szklanym ekranie politykom – zauważa pan Adam.   

113- latka urodziła się w Krupsku, niedaleko Lwowa. Po ślubie opiekowała się dziećmi (dwiema córkami) oraz prowadziła dom. Mąż pani Tekli, starszy o 20 lat, był w kadrze zarządzającej kopalnią w Borysławiu. Dlatego też systematycznie odwiedzała Warszawę. – Babcia jeździła na defilady z Piłsudskim – opowiada jej wnuk, Adam Stachowski.

Pani Tekla Juniewicz jest nie tylko najstarszą mieszkanką Polski, ale jest też siódmą w Europie i dwudziestą pierwszą na świecie wśród najdłużej żyjących.

Więcej na http://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/z-urodzinowymi-zyczeniami-u-113-latki ihttps://www.facebook.com/J.WieczorekPL/

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Środa
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Arnolda, Edgara, Elżbiety

REKLAMA