REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Fotografia czy antyfotografia? Oprowadzanie kuratorskie

Kultura

W niedzielę, 9 czerwca o godz. 12.00 warto odwiedzić Czytelnię Sztuki, gdzie po dziełach Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa oprowadzać będzie dr Adam Sobota. Zobaczymy akty, portrety i zestawienia różnych treści wizualnych autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Surrealistyczne portrety i sekwencje Jerzego Lewczyńskiego, który do swoich zestawów wprowadził także fotografie tekstu, a także abstrakcyjne obrazy cieczy Bronisława Schlabsa.

REKLAMA

Wystawa, jaką Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński i Bronisław Schlabs otworzyli 20 czerwca 1959 roku w siedzibie Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, przeszła do legendy. Nazwana skromnie przez organizatorów „Pokazem zamkniętym”, stała się znana szerzej jako „Antyfotografia” za sprawą tytułu tekstu krytycznego Alfreda Ligockiego, który docenił wartość prac, ale też zakwestionował ich przynależność. Antyfotografia miała się kojarzyć z antypowieścią, czyli ówczesnymi eksperymentami z literacką narracją. Ligocki – i wielu innych – oczekiwał od fotografii narracji typowej dla realistycznego fotoreportażu. Trzej wystawiający razem artyści nie mieli jednak zaufania do tej metody z powodu jej jednostronności, tym bardziej że skompromitował ją lansowany przez reżim PRL-u realizm socjalistyczny. Bronili twórczej wolności i dążyli do przełamywania stereotypów związanych z pojęciami sztuki, realizmu i fotografii. Współpracując ze sobą od dwóch lat, stali się znani z odważnych realizacji w dziedzinach fotografii, malarstwa i rzeźby. „Pokaz zamknięty” był ich najwybitniejszym wspólnym przedsięwzięciem i znamiennym wydarzeniem w historii polskiej sztuki nowoczesnej – pisze w katalogu wystawy Adam Sobota.

W ramach wystawy prezentowane są oryginalne zestawy fotografii stworzone w owym czasie przez artystów – prace z kolekcji Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych.

Dr Adam Sobota - historyk sztuki i znawca fotografii, kurator zbiorów fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Specjalizuje się w historii fotografii i problematyce nowych mediów. Jest autorem opracowań, artykułów oraz książek m.in. Szlachetność techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku (2001), Konceptualność fotografii (2004), katalogu zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu Fotografia (2007)

Na oprowadzanie kuratorskie wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Czytelnia Sztuki-Muzeum w Gliwicach

 

Ekspozycja "Fotografia czy antyfotografia..." potrwa do 5 lipca 2019 r.

Towarzyszyć jej będzie sesja naukowa zorganizowana w dniach 18 i 19 czerwca 2019 r.

Szczegółowy program na: www.czytelniasztuki.pl.

Niedziela, 9 czerwca 2019, Czytelnia Sztuki, godz. 12.00

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Niedziela
Styczeń 2020
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Erwiny, Henryka, Mariusza

REKLAMA