REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

INDU-bal w Radiostacji i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Kultura

Podczas tegorocznej edycji Industriady w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przeniesiemy się do lat 20. XX w., gdy świat oszalał na punkcie charlestona. Opowiemy o tym, jak wtedy funkcjonowała Odlewnia Żelaza w Gliwicach i przybliżymy sylwetki współpracujących z nią rzeźbiarzy m.in.: Petera Lippa, Kurta Bimlera, Augusta Reissnera, Hannesa Breitenbacha. Pokażemy ich dzieła - rzeźby, plakiety oraz inne realizacje, które znajdują się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Poznamy nowe style, tematy i techniki, które pojawiły się w sztuce na początku lat 20. i rozwijały się w latach 30. Podczas wykładu i pokazu mody zaprezentowane zostaną stroje, które noszono w latach 20. XX w., w które chętnie ubierały się również gliwiczanki. W czasie warsztatów będzie można wykonać wieczorową opaskę z piórami, która zdobiła kobiecą głowę podczas szalonych zabaw oraz elegancką bransoletkę w stylu Chanel. Pokazy grupy tanecznej rozgrzeją atmosferą, a lekcje tańca, sprawią, że każdy uczestnik pozna podstawowe kroki charlestona. Po takich przygotowaniach nie pozostanie już nic innego, jak oddać się wspólnej zabawie w rytmach tradycyjnego jazzu.

REKLAMA

Program INDUSTRIADY -  Oddział Odlewnictwa Artystycznego

ul. Bojkowska 37, Gliwice

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

11.00 – 11.45, 13.00 – 13.45, 14.45 – 15.30  Nowa forma w sztuce dwudziestolecia. Rzeźbiarze z gliwickiej odlewni, pomysły i realizacje - oprowadzanie z przewodnikiem

Podczas tematycznego oprowadzania, zaprezentowane zostaną osiągnięcia sztuki dwudziestolecia na przykładzie odlewów artystycznych pochodzących z gliwickiej odlewni. Autorami projektów i powstałych na ich podstawie odlewów byli znakomici rzeźbiarze: Peter Lipp, Kurt Bimler, August Reissner i Hannes Breitenbach. Awangardowe, ekspresjonistyczne treści i formy pojawiły się na plakietach i statuetkach, które prezentują sportowców, przedstawicieli różnych zawodów oraz wybitne postaci. Osobną kategorię stanowią plakiety pamiątkowe wydawane z okazji zjazdów, rocznic, świąt, Nowego Roku, czy renowacji obiektów. Ciekawostką są przestawienia baśniowych motywów oraz scen inspirowanych podaniami i przypowieściami, które odnajdziemy na ażurowych plakietach.

Po wystawie stałej oprowadzać będzie Jolanta Wnuk – historyk sztuki, kustosz Muzeum w Gliwicach. W oprowadzaniu może wziąć udział pierwszych 40 osób, które się zgłoszą. Przeznaczone dla osób od 12 roku życia. Miejsce: wystawa stała.

11.45 – 12.45  Chłopczyce i elegantki -  pokaz mody z prelekcją 

Chłopczyce i elegantki to przygotowany specjalnie na Industriadę pokaz mody lat 20. z prelekcją. Połączenie elegancji z wygodą od zawsze było marzeniem każdej kobiety. W latach 20. słynne chłopczyce strojem wyrażały niezależność, a jednocześnie zadawały szyku i emanowały drapieżną elegancją. Podczas pokazu mody będzie można poznać jedną z najbardziej charakterystycznych dekad w historii mody. Prezentacja oryginalnych i zrekonstruowanych strojów oraz dodatków przybliży kobiecy styl ubioru z tamtego okresu, a prelekcja pozwoli na poznanie genezy estetyki lat 20. oraz przyjrzenia się materiałom źródłowym - zdjęciom, filmom i żurnalom. Pokaz mody z prelekcją przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz.

W pokazie mody może uczestniczyć 70 osób. Przeznaczony dla osób powyżej 4 roku życia. Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.

13.00 – 15.00  Robimy opaskę z piórami i bransoletkę w stylu Chanel – warsztaty

Podczas warsztatów będzie można wykonać wieczorową opaskę na włosy, która zdobiła kobiecą głowę podczas szalonych zabaw. Będzie to też okazja by stworzyć elegancką bransoletkę inspirowaną stylem Coco Chanel, tzw. „cuff bracelet”, którą projektantka spopularyzowała w latach 20.  Warsztaty poprowadzi Joanna Puchalik - historyk z Muzeum w Gliwicach.

Warsztaty dla dzieci od lat 4 wraz z opiekunami, młodzieży, osób dorosłych. Jednocześnie w warsztatach może uczestniczyć 20 osób. Uwaga! Podczas warsztatów tworzenia opaski do włosów używany będzie klej na gorąco – tą czynność dziecko może wykonać tylko wraz ze swoim rodzicem/opiekunem. Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.

13.30 – 15.00  Kącik datowania fotografii – warsztaty

Nie tylko archiwa kryją fascynujące tajemnice - albumy fotograficzne, to źródło wiedzy o losach rodziny, ale także o historii minionych dekad. Na podstawie szczegółów widocznych na fotografiach można, niczym w detektywistycznej powieści, odczytać wiele informacji. Strój, fryzury, elementy tła, rodzaj papieru fotograficznego - każda wskazówka może pomóc określić datę i kontekst zdjęcia. W rozwikłaniu tych tajemnic pomogą elegantki i chłopczyce w stylowych ubraniach z lat 20. Zapraszamy do przyniesienia fotografii z rodzinnych zbiorów i wspólnego datowania. Dla chętnych przygotowano też zdjęcia, dzięki którym będzie można wypróbować zdobytą wiedzę w praktyce. Kącik datowania fotografii poprowadzą przedstawicielki Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz.

Jednocześnie w datowaniu fotografii może wziąć udział  10 osób. Bez ograniczeń wiekowych. Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.

15.00 –15.30  Charleston solo - warsztaty tańca

Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowy krok charlestona solo – tańca, który stał się modny w latach dwudziestych. Po opanowaniu go, rozpocznie się praca nad wariacjami kroków, które będą urozmaicały taniec. Lekcję tańca poprowadzą instruktorzy ze Studia Tańców Swingowych Swing City.

W warsztatach może wziąć udział 50 osób. Przeznaczone są jest dla młodzieży powyżej 12 roku życia, osób dorosłych. Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.

15.30 – 15.45, 17.45 – 18.00  Tańce z lat 20. i nie tylko - pokaz

W czasie pokazu tańców zaprezentowane zostaną autorskie układy charlestona oraz Lindy Hop w parach. Nie zabraknie też kultowych układów solowych pochodzących prosto ze Złotej Ery Swingu. Całość uzupełniona zostanie krótkim przedstawieniem historii tańców jazzowych. W pokazach wystąpią tancerze ze Studia Tańców Swingowych Swing City.

W pokazie może wziąć udział 70 osób. Bez ograniczeń wiekowych.  Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.

15.45 – 16.15 Charleston w parach - warsztaty tańca

W czasie warsztatów uczestnicy poznają podstawowy krok charlestona – tańca, na punkcie którego  świat oszalał w latach dwudziestych. Następnie zatańczą go w parach, co będzie doskonałym pretekstem do omówienia roli komunikacji w tańcu. Na zakończenie uczestnikom pokazane zostaną figury, które mogą urozmaicić taniec. Lekcję tańca poprowadzą instruktorzy ze Studia Tańców Swingowych Swing City.

W lekcji może wziąć udział 40 osób. Przeznaczona jest dla młodzieży powyżej 14 roku życia, osób dorosłych. W zajęcia mogą uczestniczyć również osoby, które nie mają partnera/-ki. Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.

16.15 – 17.45  Potańcówka w rytmie charlestona

Zabawa taneczna w starym, dobrym stylu, na której królować będą najlepsze taneczne przeboje Złotej Ery Swingu, poczynając od charlestona, przez Lindy Hop a kończąc na Rock & Roll'u. Przeniesiemy się sto lat wstecz, do klimatycznych miejsc, gdzie tańczono częściej w parze niż osobno. Impreza dla każdego, kto lubi dobry taniec i muzykę w stylu retro. Potańcówkę animować będę tancerze ze Studia Tańców Swingowych Swing City.

W potańcówce może wziąć udział 100 osób. Przeznaczona dla młodzieży powyżej 12 roku życia, osób dorosłych. Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.

11.00 – 18.00  Baśnie i legendy na plakietach - warsztaty plastyczne dla dzieci

Przez cały dzień najmłodsi będą mogły malować gipsowe repliki żeliwnych plakiet przedstawiającymi sceny ze znanych baśni, legend, przypowieści: „Szczurołap z Hameln”, „Baron Münchhausen”, „Człowiek na księżycu”, „Liczyrzepa” oraz „Św. Jerzy”. Plakiety żeliwne zostały zaprojektowane przez Petera Lippa oraz Augusta Reissnera - rzeźbiarzy współpracujących z gliwicką odlewnią m.in. w latach dwudziestych.

Jednocześnie w warsztatach może wziąć udział 25 osób. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 lat. Warsztaty będą trwać aż do wyczerpania się materiałów. Miejsce: Laboratorium żeliwa

12.00 – 18.00  wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne

Na wystawie Słusznie słyną dziś Gliwice... w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach znajdują się wyjątkowo bogate zbiory odlewów artystycznych powstałych w Królewskiej Odlewni Żelaza. Wśród kilkuset eksponatów przeważają XIX-wieczne odlewy z żeliwa.

Wystawa nie jest tradycyjną muzealną ekspozycją – jej centrum tworzą cztery kubiki, z których każdy poświęcony jest odrębnej tematyce: zwiedzający mogą zajrzeć do ich wnętrza, gdzie za pośrednictwem prezentacji multimedialnych oraz dzięki samym eksponatom zapoznają się z poszczególnymi tematami.  Zwiedzanie ekspozycji jest swego rodzaju wyprawą do innego świata, innego czasu i przestrzeni: dawnych zakładów przemysłowych, dawnych Gliwic i Śląska, dawnego stylu życia. Bez ograniczeń. Miejsce: wystawa stała

Radiostacja - graMY!

Industriadę w Radiostacji o godz. 12.00 rozpocznie wykład „Co grano w gliwickich radiostacjach?” w budynku nadajnika – oddziale Muzeum w Gliwicach. Historia przedwojennego gliwickiego radia przedstawiona zostanie poprzez pryzmat audycji, utworów muzycznych i wydarzeń transmitowanych na antenie w latach 1925-1939. Tradycyjnie też odbędą się projekcje filmu Teresy Kudyby „Uwaga! Tu Gliwice” pokazujące przebieg prowokacji gliwickiej. Uczestnicy zwiedzania z przewodnikiem poznają wiele szczegółów, a może nawet kilka tajemnic Radiostacji. Dzięki gliwickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii będzie można prowadzić obserwacje teleskopowe tarczy słonecznej.

Na piknik rodzinny i koncerty pod wieżą Radiostacji zaprasza Miasto Gliwice. W programie, już od godz. 14.00 znalazły się: warsztaty tworzenia akcesoriów balowych, silent disco i VR, wypożyczalnia strojów dla dzieci, pokazy i warsztaty przygotowane przez naukowców i studentów Politechniki Śląskiej oraz interaktywna wystawa łącząca naukę z zabawę. Wieczorem odbędą się dwa koncerty. Formację Frank e la Famiglia wykona jazzowe, swingowe przeboje z lat międzywojennych. Na zakończenie Industriady wystąpi Groomee - znany DJ tworzący głównie muzykę klubową, reprezentant Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Program INDUSTRIADY - Radiostacja

ul. Tarnogórska 129, Gliwice

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 12:00 – 18:00 Radiostacja w szczegółach – quiz

Mapka terenu Radiostacji oraz zdjęcia z opisem 10 obiektów znajdujących się na terenie kompleksu Radiostacji – do indywidualnego wykorzystania podczas Industriady.

12:00 – 12:30 Co grano w gliwickich radiostacjach – wykład

W czasie wykładu, słuchacze zapoznają się z historią gliwickich radiostacji poprzez pryzmat audycji, utworów muzycznych oraz wydarzeń emitowanych na antenie w latach 1925-1939. Mowa będzie o uroczystych otwarciach gliwickich rozgłośni, zaprezentowany zostanie program radiowy sprzed ponad 80 lat oraz przybliżone zostaną sylwetki ówczesnych gliwickich radiowców. Wykład poprowadzi Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach.

Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia. W wykładzie może wziąć udział 50 osób. Wykład przeznaczony jest osób powyżej 10 roku życia.

14:00 – 14:30 Co grano w gliwickich radiostacjach – wykład

W czasie wykładu, słuchacze zapoznają się z historią gliwickich radiostacji poprzez pryzmat audycji, utworów muzycznych oraz wydarzeń emitowanych na antenie w latach 1925-1939. Mowa będzie o uroczystych otwarciach gliwickich rozgłośni, zaprezentowany zostanie program radiowy sprzed ponad 80 lat oraz przybliżone zostaną sylwetki ówczesnych gliwickich radiowców. Wykład poprowadzi Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach. Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia.

16:00 – 16:30 Co grano w gliwickich radiostacjach – wykład

W czasie wykładu, słuchacze zapoznają się z historią gliwickich radiostacji poprzez pryzmat audycji, utworów muzycznych oraz wydarzeń emitowanych na antenie w latach 1925-1939. Mowa będzie o uroczystych otwarciach gliwickich rozgłośni, zaprezentowany zostanie program radiowy sprzed ponad 80 lat oraz przybliżone zostaną sylwetki ówczesnych gliwickich radiowców. Wykład poprowadzi Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach. Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia.

12:00 – 18:00 Radiostacja Gliwice – zwiedzanie bez przewodnika

Radiostacja Gliwice to kompleks obiektów oddanych do użytku w 1935 r., który składa się z drewnianej wieżę antenową, budynku stacji radiowej oraz dwóch budynków mieszkalnych. Obecnie w budynku stacji radiowej znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach, w którym można oglądać oryginalne urządzenia radiowe, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8 kW. Szczególną atrakcją kompleksu jest wieża antenowa zbudowana z drewna modrzewiowego, skręcona przy pomocy 16 tys. mosiężnych śrub. Wieża antenowa ma 111 m wysokości i jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie. Radiostacja gliwicka jest znana na całym świecie za sprawą sfingowanego napadu tzw. prowokacji gliwickiej, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 r. Incydent ten był pretekstem do ataku Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.

12:30 – 13:00 Uwaga! Tu Gliwice – projekcja filmu

„Uwaga! Tu Gliwice” to film dokumentalny Teresy Kudyby rekonstruujący wydarzenia tzw. prowokacji gliwickiej. 31 sierpnia 1939 roku o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich. Mieli nadać w świat wiadomość, że Radiostacja Gliwice została zajęta przez Polskę. Ta informacja wprawdzie nie poszła w eter, ale propaganda III Rzeszy parę godzin później nadała oficjalne komunikaty radiowe i prasowe, że oto Polska poprzez prowokacyjne incydenty przygraniczne i atak powstańców na niemiecką radiostację wszczęła konflikt na Górnym Śląsku. Pod tym pretekstem następnego dnia Niemcy napadły na Polskę. Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia. Projekcja dla 50 osób. Film przeznaczony jest dla osób powyżej 9 roku życia.

14:30 – 15:00 Uwaga! Tu Gliwice – projekcja filmu


16:30 – 17:00 Uwaga! Tu Gliwice – projekcja filmu


13:00 – 13:30 Poznajemy Radiostację Gliwice – zwiedzanie z przewodnikiem


Zwiedzanie Radiostacji Gliwice pozwoli na zgłębienie tajemnic tego obiektu i uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Radiostacja to kompleks obiektów oddanych do użytku w 1935 r., który składa się z drewnianej wieżę antenową, budynku stacji radiowej oraz dwóch budynków mieszkalnych. Obecnie w budynku stacji radiowej znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach, w którym można oglądać oryginalne urządzenia radiowe, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8 kW. Szczególną atrakcją kompleksu jest wieża antenowa zbudowana z drewna modrzewiowego, skręcona przy pomocy 16 tys. mosiężnych śrub. Wieża antenowa ma 111 m wysokości i jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie. Radiostacja gliwicka jest znana na całym świecie za sprawą sfingowanego napadu tzw. prowokacji gliwickiej, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 r. Incydent ten był pretekstem do ataku Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.
Po Radiostacji oprowadzać będzie Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach. Miejsce: wnętrze Radiostacji - pomieszczenie nadajnika. W oprowadzaniu może wziąć udział 40 osób. Oprowadzanie przeznaczone jest dla osób w wieku powyżej 9 lat.

15:00 – 15:30 Poznajemy Radiostację Gliwice – zwiedzanie z przewodnikiem


17:00 – 17:30 Poznajemy Radiostację Gliwice – zwiedzanie z przewodnikiem

 

12.00 – 18.00 Niebo nad Gliwicami – obserwacja teleskopowa


Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) Oddział Gliwice umożliwi wszystkim zainteresowanym obejrzenie nieboskłonu przy pomocy teleskopów, a także zapoznanie się sprzętem stosowanym do obserwacji i fotografowania nieba. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie można przyjrzeć się tarczy słonecznej oraz poznać bezpieczne metod obserwacji tej gwiazdy. Dodatkowo będzie można wysłuchać opowieści o planetach i zjawiskach z naszego Układu Słonecznego, obejrzeć fotografie ciał niebieskich, a także meteoryty pochodzące z prywatnych kolekcji.

 

***

 

14:00 – 21:00 Piknik rodzinny i rodzinny i koncerty pod wieżą Radiostacji 

 

Zapraszamy wszystkich do podróży przez rożne style muzyczne i taneczne pojawiające się w kolejnych dekadach XX i XXIw. Zaczynając od standardów jazzowych i klasyki, a kończąc na muzyce elektronicznej, muzyka otaczać nas będzie zewsząd i mamy nadzieję, że porwie uczestników do tańca.

Podczas wydarzenia między innymi:
– warsztaty tworzenia akcesoriów balowych
– silent disco i VR dance
– pokazy i warsztaty taneczne
– wypożyczalnia strojów dla dzieci
– pokazy i warsztaty przygotowane przez naukowców i studentów Politechniki Śląskiej
– wystawa interaktywna łącząca naukę z zabawą

19:00 – 20:00 Frank e la Famiglia – koncert

Koncert zespołu FRANK E LA FAMIGLIA – Jazz, swing i szlagiery z lat międzywojennych na żywo.

20:00 – 21:00 Gromee – koncert

Koncert znanego polskiego artysty GROMEE
GROMEE to polski DJ, producent muzyczny, autor tekstów i malarz, tworzący głównie muzykę klubową. Reprezentant Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.

fot. Antek w Podróży

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA