AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ma przyjechać, nie przyjeżdżo. Potem znowu ni ma przyjechać, a przyjeżdżo - od wizyty Jana Pawła II w Gliwicach minęło 20 lat

Miasto

Wielu z nas pamięta te dwa dni. Najpierw 15 czerwca - ogromnie rozczarowanie, choć i zrozumienie dla złożonego chorobą polskiego papieża, który odwołał wizytę w naszym mieście. A potem 17 czerwca i niezwykle skutecznie pocztą pantoflową rozchodząca się wiadomość, że papież zmierza w stronę gliwickiego lotniska. I te tłumy idące ulicami, w środku dnia pracy. Na to historyczne spotkanie. Tak było 20 lat temu. Te niezwykłe chwile wspominać będziemy podczas miejskich obchodów rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gliwicach.

REKLAMA

15 czerwca 1999 r. „Ma przyjechać, nie przyjeżdżo…”

17 czerwca 1999 r. ponownie wszystkie drogi prowadziły na gliwickie lotnisko.

Niezapomniany dialog Ojca Świętego z półmilionową rzeszą ludzi zgromadzonych w tym miejscu przeszedł do historii.

Upamiętniając 20. rocznicę wizyty Papieża, Świętego Jana Pawła II, Prezydent Miasta Gliwice oraz Biskup Gliwicki zapraszają do włączenia się w cykl wydarzeń przygotowanych z tej okazji.

7 czerwca 2019 r.:

godz. 18:00, rozpoczynając cykl wydarzeń, składających się na obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Gliwicach, zapraszamy do Biblioteki Centralnej na spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, dziennikarzem, autorem książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II, który opublikował beletryzowane biografie Papieża: „Lolek, Wujek Karol, Biskup Wojtyła, Habemus Papam”,  „Papież z Polski. Nasz Święty” oraz „Pamiętnik Papieskiego Anioła”.

godz. 16:30 – zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym rejsie „Barka na barce”. Śpiewając ulubione pieśni Ojca Świętego, wyruszymy z gliwickiego portu wprost do kolonii kormoranów.

8 czerwca 2019 r. – odbędą się eliminacje do Międzyparafialnego Turnieju Piłki Nożnej 6-osobowych drużyn Chłopców. Turniej rozgrywany będzie systemem grupowym i pucharowym, a jego finał zaplanowany został na 15 czerwca. Organizatorem jest ZSO nr 5 i SP6.

Kontynuując misję Ojca Świętego, szczególnie mocno zachęcamy wszystkich mieszkańców do włączenia się do akcji szerzenia dobra, której ideą jest życzliwe działanie na rzecz innych prowadzące do stworzenia symbolicznego „łańcucha serc”. 15 czerwca łańcuch ten zostanie zaprezentowany na na skwerze Dessau, przenośnie obrazując nasze dobre uczynki, a tym samym zachęcając do wspólnego przeżywania dobrego czasu. Od 7 czerwca na dwóch skwerach miasta: Dessau oraz Doncaster pojawią się dodatkowo tabliczki okolicznościowe przedstawiające znane myśli i wypowiedzi Ojca Świętego.

11 czerwca 2019 r.  w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II o godzinie 11:00 odbędzie się panel dyskusyjny, który w głównej mierze adresowany jest do młodzieży gliwickich szkół średnich. Motto przyświecające wydarzeniu – „Strzeżcie tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości” (Jan Paweł II), będzie pretekstem do poszukiwania nadrzędnych wartości oraz określenia ich roli w poszczególnych dziedzinach życia. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali psychologowie, biznesmeni, etycy, księża oraz pracownicy naukowi.

W auli ZPS 3 odbędzie się z kolei finałowy przegląd inscenizacji scenicznych, których myślą przewodnią jest treść homilii: „Umiejcie zachować serce zawsze otwarte na wartości głoszone przez Ewangelię, strzeżcie tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości”. Udział w przeglądzie wezmą  szkolne i przykościelne grupy teatralne.

15 czerwca o godz. 11:00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17

Dla wszystkich miłośników gier, łamigłówek i zagadek Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała grę miejską „Papież i gliwiczanie”. Głównym jej celem przypomnienie Jego nauki poprzez pytania i zadania bazujące na słowach i tekstach Ojca Świętego oraz faktach dotyczących Jego wizyty w naszym mieście.

15 czerwca 2019 r. do wspólnego świętowania zapraszamy na Plac Krakowski! O godz. 14:00 rozpocznie się rodzinne malowanie obrazów do jednej z najpiękniejszych myśli Jana Pawła II – „Dłonie są krajobrazem serca”. Powstałe prace będą prezentowane na wystawie  w jednej z filii MBP.

Sobota będzie także muzycznym zwieńczeniem atmosfery sprzed 20 lat, która powróci we wspomnieniach, pieśniach i wspólnym świętowaniu. Tego dnia odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z nich rozpocznie się o godz. 16:00 na Placu Krakowskim, gdzie na jednej scenie wystąpi Chór AZM Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, Jacek Kierok oraz Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Warto podkreślić, że zarówno repertuar, jak i dobór wykonawców  nie są przypadkowe. Wszyscy ci artyści bowiem mieli zaszczyt wykonywać swoje utwory przed samym Ojcem Świętym.  Uczestnicząc w koncercie, będziemy mieli niepowtarzalną okazję wspólnie zaśpiewać ulubione pieśni Ojca Świętego, takie jak „Barka”, „Abba Ojcze” czy „Moje miasto Wadowice”, ale także zjeść symboliczną papieską kremówkę.

O godzinie 19:00 w Kinie Amok rozpocznie się druga z zaplanowanych niespodzianek muzycznych – koncert poetycko-refleksyjny „Ucisz serce”. Jest to wyjątkowe słuchowisko wypełnione nastrojową muzyką klasyczną, filmową i estradową oraz refleksyjną twórczością Jana Pawła II. Podczas koncertu wystąpią znani i lubiani Artyści: Barbara Bursztynowicz, Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Jarosław Spałek, Klaudiusz Jania.

A ponadto:

20 drzew na 20 – lecie – wspólne sadzenie drzew

Wystawa filatelistyczna – 17 czerwca, godz. 17:00 WERNISAŻ; wystawa czynna od 3 czerwca do 31 lipca 2019 r.

Ścianka wspinaczkowa – zajęcia dla dzieci i młodzieży (ul. Kozielska 1, Gliwice)

11 czerwca od godz. 16:30 do 19:30 – grupa początkująca

13 czerwca od godz. 16:30 do 19:30  – grupa zaawansowana

Muzyczny rejs „Barka na barce”

Bieg na orientację

Rodzinna wyprawa w góry śladami Jana Pawła II

Wystawa fotograficznych wspomnień „Moje zdjęcie z Janem Pawłem II”

„Radiowe wspomnienia o Lolku” – codzienne audycje w radiu CCM

W diecezji:

15 czerwca, godz. 10:00 – Pielgrzymka Rodzin Diecezji Gliwickiej, RUDY, Bazylika Matki Bożej Pokornej (ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy)

16 czerwca, godz. 14:00 – Marsz dla Życia i Rodziny, ZABRZE, od Placu Wolności do Krzyża Papieskiego przy kościele pw. św. Wojciecha (ul. Heweliusza 4, 41-818 Zabrze)

17 czerwca, godz. 18:00 – Diecezjalne Dziękczynienie za Wizytę św. Jana Pawła II w Gliwicach połączone z koncertem Chóru AZM Politechniki Śląskiej GLIWICE, kościół katedralny pw. św. Ap. Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II nr 5 , 44-100 Gliwice)

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach dostępne są na stronach internetowych: www.gliwice.eu , www.biblioteka.gliwice.pl oraz www.kuria.gliwice.pl

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego

REKLAMA