AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Grupa przestępcza zatrzymana za nielegalne składowanie odpadów

Na Sygnale

Między innymi na terenie Gliwic znajdowały się składowiska nielegalnych odpadów, które były efektem działań zatrzymanej właśnie grupy przestępczej.W jej skład wchodziło 4 mężczyzn w wieku od 41 do 51 lat, mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i śląskiego.

REKLAMA

- Sprawcy wynajmowali hale magazynowe i otwarte tereny m.in. w rejonie Gliwic i Wojkowic - relacjonują policjanci z Katowic. - Następnie składowali tam wbrew przepisom odpady płynne - ciecze będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach. Inne substancje stałe sprawcy składowali na kilkunastu usypanych pryzmach, jak również zakopywali odpady w ziemi na wynajętych terenach otwartych. Po zapełnieniu tych miejsc odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli gruntów oraz magazynów z niemałym kłopotem.

Wstępnie ustalono, że utylizacja porzuconych przez zatrzymanych około 865 tysięcy litrów niebezpiecznych cieczy i nie mniej niż 220 ton innych substancji, będzie kosztowała ponad 3,6 mln zł.

Nie jest to jednak przypadek odosobniony, bowiem zatrzymanie jest wynikiem kontynuacji sprawy z kwietnia tego roku. Z grupy przestępczej zostało wtedy zatrzymanych siedem osób podejrzanych o nielegalne składowanie i porzucenie odpadów w różnych miejscowościach na terenie całego kraj. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wstępne ustalenia wskazują na ich powiązania, dotyczące m.in. pobierania odpadów z tych samych źródeł, z czterema osobami zatrzymanymi w maju br. Czynności w sprawie trwają, a śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Zatrzymani wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Grozi im za to do 8 lat więzienia.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

15
Środa
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza

REKLAMA