AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kamery, czujniki - mysz się nie prześlizgnie, a co dopiero za ciężka ciężarówka

Miasto

Transport ciężki przez lata niszczył nam miasto, w sposób istotny wpływając na stan kamienic i, oczywiście, nawierzchnię dróg. Poprawę tego stanu rzeczy zapewnić miało wybudowanie Średnicówki, której zadaniem było wyprowadzenie „tirów” z miasta. Od kilku tygodni na straży przestrzegania zakazu wjazdu takich ciężarówek do Gliwic stoi system preselekcyjnego ważenia pojazdów. ZDM planuje go rozbudować.

REKLAMA

Przed wprowadzeniem systemu, inspektorzy transportu drogowego losowo wybierali, który pojazd skontrolować. Bardziej szczelny, nowoczesny system wdrożony został w Gliwicach kilka tygodni temu. Pozwala on wyłapać te samochody, które mają przekroczoną dopuszczalną masę pojazdu, zbyt długie, za wysokie bądź za szerokie i jadące zbyt szybko.

Identyfikacja takich pojazdów odbywa się za pomocą kamer oraz specjalnych czujników kwarcowych zamontowanych w jezdni, dzięki czemu każdy pojazd przejeżdżający przez punkt kontrolny jest wstępnie mierzony.

Jak wyjaśniają pracownicy ZDM, system analizuje otrzymane dane i przekazuje je inspektorom transportu drogowego, którzy zatrzymują wskazany samochód i ponownie przeprowadzają ważenie, tym razem za pomocą legalizowanych wag przenośnych. Inspekcja Transportu Drogowego, po potwierdzeniu uzyskanego wyniku o przekroczeniu dopuszczalnych parametrów może nałożyć na przewoźnika karę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Preselekcyjne ważenie pojazdów poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego, ogranicza degradację nawierzchni dróg oraz zwiększa skuteczność wykrywania pojazdów ciężarowych o przekroczonych parametrach. Aktualnie na terenie naszego miasta działają 3 wagi do preselekcyjnego ważenia pojazdu. ZDM planuje montaż kolejnych punktów pomiarowych, które miałyby zostać zainstalowane w ramach rozbudowy zachodniej obwodnicy miasta.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Boguty, Bogusza, Macieja

REKLAMA