AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kwesta „Kresowe bodiaki”! - Polskim Dzieciom na Kresach

Miasto

Chociaż zmieniły się granice, na Kresach wciąż żyją Polacy – jak łatwo odwiedzając wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej natrafić na kogoś, kto słysząc język polski – zacznie mówić o kraju, polskich korzeniach, rodzinie. Polskość na Kresach – wbrew trudnościom - trwa. Na Kresach rośnie kolejne pokolenie Polaków. Nie zapominamy o nich. W Noc Muzeów i do końca trwania wystawy „Kresy w malarstwie polskim…”, a więc do 23 czerwca Muzeum w Gliwicach prowadzić będzie zbiórkę funduszy na wykonanie placu zabaw dla dzieci uczących się w Sobotniej Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie na Ukrainie.

REKLAMA

Plac zabaw miałby powstać na terenie przynależącym do Domu Polskiego, gdzie mieści się Szkoła. Plac zabaw – huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica -  służyłby dzieciom podczas przerw lekcyjnych (dzieci w Szkole Polskiej uczą się codziennie) oraz w czasie spotkań członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddz. w Złoczowie im. Ks. Bp. Jana Cieńskiego, które Domem Polskim zarządza. Na ręce pani Heleny Stojanowskiej, prezes złoczowskiego Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, przekazana zostanie całość zebranych funduszy.

Wszyscy, którzy ofiarują datek otrzymają pamiątkową naklejkę – „Kresowe bodiaki”.

- Niech Kresy nie będą tylko słowem pełnym sentymentu, ale niech wzbudzone przez nie tęsknoty przeradzają się w konkretne działania podejmowane w poczuciu odpowiedzialności za Polaków wciąż na Kresach żyjących, za polskie dzieci, które uczą się w małych, polskich szkołach – takich jak ta w Złoczowie – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach, inicjator kwesty „Kresowe bodiaki”.

Kwoty w dowolnej wysokości wrzucać można do puszek, które od Nocy Muzeów do 23 czerwca znajdą się w Willi Caro – na wystawie „Kresy w malarstwie polskim…”, a także wpłacać za pośrednictwem przelewów internetowych na specjalnie założone konto:

ING BANK ŚLĄSKI  87 1050 1285 1000 0023 0426 3672

Z dopiskiem: „Kresowe bodiaki”

Źródło: Muzeum w Gliwicach

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Gracji, Jakuba, Konrada

REKLAMA