REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ruszyła zbiórka książek na szósty finał Skupu Kultury!

Kultura

Skup Kultury jest cyklicznym wydarzeniem mającym na celu promocję czytelnictwa i aktywnej postawy społecznej polegającej na współtworzeniu wydarzeń kulturalnych w regionie, a także uwrażliwienie mieszkańców Gliwic na potrzeby osób niepełnosprawnych. 

REKLAMA

Opiera się na idei wolnego obiegu dóbr kultury takich jak: książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy DVD, kasety, gry na PC i konsole, gry planszowe, a także rękodzieło.

Skup Kultury to nie jest zwykły bookcrossing – to największy charytatywny kiermasz kulturalny w regionie. Całkowity dochód z imprezy wspiera niepełnosprawnych podopiecznych stowarzyszenia. W latach 2014 – 2018 odbyło się pięć edycji wydarzenia w trakcie których zebrano łącznie 37.458 zł.

Skup Kultury to projekt składający się z dwóch etapów:

ETAP 1: zbiórka dzieł kultury 

Mieszkańcy Gliwic i okolic mogą zostawiać w oznakowanych przez organizatora punktach zbiórki podarowane przez siebie książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy DVD, kasety, gry na PC i konsole, gry planszowe, a także rękodzieło. Możliwe jest także zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórek w szkołach, miejscach pracy oraz w innych jednostkach samorządowych i prywatnych. Jesteśmy otwarci na pomysły, dostarczamy materiały promocyjne oraz udzielimy wsparcia. Organizator zajmuje się zmagazynowaniem podarowanych przedmiotów, ich zinwentaryzowaniem oraz opisaniem.

➡ Do 16 czerwca zbieramy fanty:

 • książki,
 • komiksy,
 • płyty winylowe,
 • płyty CD,
 • filmy na DVD,
 • gry planszowe,
 • gry na PC,
 • kasety magnetofonowe,
 • rękodzieło.

 

Wszystkie przekazane rzeczy będzie można nabyć za dowolne datki w trakcie Wielkiego Finału Skupu Kultury, który odbędzie się 23 czerwca na gliwickim Rynku. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na pomoc niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia Cała Naprzód.

➡ PUNKTY ZBIÓRKI

Punktami zbiórki Skupu Kultury jak zawsze są wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach oraz filie Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych GCOP.

 • Zbieramy głównie w Gliwicach, ale są z nami też Pyskowice, gdzie zaangażowała się Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach. Sieć punktów zbiórki z dnia na dzień się rozrasta. Bądźcie z nami na bieżąco i sprawdzajcie gdzie w waszej okolicy można zostawić fanty na mapa.calanaprzod.org

 

ETAP 2: Wielki Finał Skupu Kultury / 23 czerwca 2019 / Rynek w Gliwicach

Jest to kiermasz kulturalny, na którym można nabyć wszystkie podarowane wcześniej dzieła kultury za dowolną, zaproponowaną przez siebie kwotę. Organizator nie ustala cen, a wydarzenie ma charakter zbiórki publicznej. Całość dochodu z wydarzenia jest przekazywana na pomoc niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia „Cała Naprzód”.

Kiermaszowi towarzyszy wiele atrakcji, między innymi strefa muzyczna, spotkanie autorskie z uznanym pisarzem, w tym roku odwiedzi nas Łukasz Orbitowski (spotkanie z nim odbędzie się 22 czerwca w Ormiańskiej), warsztaty rękodzieła oraz kącik dla najmłodszych. Z roku na rok formuła finału się rozrasta o dodatkowe aktywności, jak nocny maraton gier planszowych, wystawa grafiki, warsztaty cyrkowe, happeningi.

 

Jak można się zaangażować?

 

 • przekaż książki lub inne dobra kultury na kiermasz
 • utwórz i zgłoś nowy punkty zbiórki dzieł kultury
 • przyjdź na Wielki Finał Skupu Kultury i znajdź coś dla siebie
 • zaangażuj się jako wolontariusz (więcej informacji w zakładce WOLONTARIAT na stronie organizatora www.calanaprzod.org)

 

 

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Partnerami akcji są Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz centrum handlowe Europa Centralna.

Skup Kultury został nagrodzony tytułem Inicjatywy Roku 2015 w Plebiscycie Prezydenta Miasta Gliwice Liderzy Społeczni Gliwic.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Czwartek
Maj 2019
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty

REKLAMA