AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Zawsze na zielonym

Miasto

Choć naszej miejskiej komunikacji daleko do ideału, to rozwiązanie z pewnością poprawia płynność jazdy autobusów i skraca czas dotarcia do celu. Od ponad 3 lat, część pojazdów transportu zbiorowego linii A4 poruszało się po Gliwicach korzystając z systemu nadawania priorytetu przejazdu przez skrzyżowanie. Teraz taki system zamontowany został we wszystkich miejskich autobusach.

REKLAMA

- Zarząd Dróg Miejskich wyposażył 160 autobusów i 90 pojazdów służb ratowniczych w specjalne nadajniki umożliwiające szybszy oraz bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną - czytamy w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich. - Dzięki urządzeniom zainstalowanym w pojazdach, system określa pozycję GPS oraz decyduje o przyznaniu odpowiedniego priorytetu (nadawany w zależności od skrzyżowania, linii oraz opóźnienia danego kursu). System, w zależności od opóźnienia danego autobusu, przydziela dodatkowe sekundy zielonego światła potrzebne do opuszczenia skrzyżowania.
W przypadku służb ratunkowych system działa w taki sposób, że po jego uruchomieniu i w miarę zbliżania się do skrzyżowania, sygnalizacja przełącza się w tryb, w którym wszyscy użytkownicy drogi otrzymują sygnał czerwony. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kierowca pojazdu uprzywilejowanego może przejechać przez skrzyżowanie sprawniej i bezpieczniej nie wchodząc w kolizję z innymi pojazdami lub pieszymi. Ma to duże znaczenie dla skrócenia czasu przejazdu i możliwości szybszego podjęcia interwencji. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Informacje na temat lokalizacji komunikacji zbiorowej są dostępne na:

  • stronie internetowej: https://its.gliwice.eu/
  • aplikacji w wersji - pod nazwą ITS Gliwice - jest już dostępna bezpłatnie w sklepie internetowym na urządzenia z systemem Android. W ciągu kilku najbliższych tygodni będzie można ją także pobrać na urządzenia z systemem IOS

Projekt jest realizowany w ramach zadania pn. „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych, etap II”.

Źródło: ZDM Gliwice

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bonifacego, Kiry, Waltera

REKLAMA