REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Remont pyskowickiego Ratusza zakończony

Powiat

Ratusz został wzniesiony w 1822 r. w miejscu pierwotnego drewnianego ratusza z XIV wieku i budynków murowanych, które zostały strawione przez pożary. Tradycyjnie stanowił siedzibę władz miejskich. Ratusz jest jednym z najbardziej znaczących i najpiękniejszych obiektów w Pyskowicach. Jest również wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

REKLAMA

Obiekt stoi na tradycyjnym, czworobocznym rynku, którego średniowieczny układ zachował się do dnia dzisiejszego. Budowla zawiera w sobie neogotyckie akcenty i w przeciwieństwie do wielu innych śląskich ratuszy nie ma wieży.

W roku 1866 przeprowadzono pierwszy remont ratusza, a w roku 1869 wstawiono, istniejący do dziś, mechanizm zegarowy. Kolejny remont przeprowadzono w roku 1913 - przebudowano i wyremontowano wnętrze, zewnętrze kolejny raz otynkowano i przemalowano w żółto-piaskowej kolorystyce. W wyniku kolejnej przebudowy budynek utracił w znacznej części swój oryginalny, neogotycki wystrój.

Do 1996 roku ratusz służył jako siedziba władz miasta. W związku z tym, że obiekt znajdował się w złym stanie technicznym na przełomie XX i XXI wieku przeprowadzono jego generalny remont. Wnętrza obiektu zostały częściowo przebudowane, a wystrój elewacji, wykonany w uproszczony sposób, jedynie częściowo nawiązał do wystroju neogotyckiego. 

Zakres prac zakończonych w roku bieżącym to m.in.: przełożenie pokrycia dachu, naprawa elementów więźby dachowej, przemurowanie kominów, konserwatorski remont elewacji i adaptacja pomieszczeń parteru na potrzeby pracowni artystycznej. Podstawą zakończonych prac remontowo-budowlanych była zasada utrzymania i zarazem odtworzenia oryginalnego zabytkowego wyglądu obiektu, przywrócenie mu jego wartości estetycznych, historycznych oraz zabezpieczenie przed dalszą destrukcją czynników zewnętrznych. Aktualnie elewacja obiektu nawiązuje do dawnego neogotyckiego wystroju.

W trakcie zakończonego remontu zastosowano rozwiązania energooszczędne: m.in. stolarkę okienną, nawiązującą stylistyką do historycznego kształtu obiektu, która posiada zdecydowanie niższy współczynnik przenikania ciepła, co w znaczący sposób przełoży się na poprawę efektywności energetycznej obiektu.

Inwestycja z pewnością wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystyczno-kulturowej Pyskowic.
Rzeczywista wartość projektu wyniosła 1.695.643,92 zł, przy czym wartość dofinansowania to kwota 1.458.363,35 zł. Projekt został  dofinansowany  przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Vik
Super to teraz wygląda. Pożyczka przez internet na konto https://procredito.pl/pozyczki/pozyczka-przez-internet

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Czwartek
Maj 2019
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty

REKLAMA