AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Policja zatrzymała "wnuczka" i "policjanta"

Na Sygnale

Dwaj mężczyźni podejrzani o kradzieże metodą „na wnuczka” i „na policjanta” zostali zatrzymani przez gliwicką Policję. Ich łupem mogło paść nawet 250 tys. złotych, wyłudzone od starszych osób. Jeden z nich ma 33, a drugi 36-lat. Na razie osadzeni zostali w areszcie, gdzie spędzą najbliższe 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

REKLAMA

- W toku czynności Policjanci ustalili, że na terenie Gliwic doszło do czterech skutecznych oszustw, w których brali udział zatrzymani mężczyźni. Teraz podejrzani przebywają za kratami. Poszukiwani są pozostali członkowie grupy – informuje Policja.

Śledczy wyjaśniają, że przestępcy za każdym razem działali podobnie. Dzwonili do ofiar pod numery telefonów stacjonarnych. Jedna z osób podawała się za kogoś bliskiego, członka rodziny, który właśnie spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy, by wykupić się z kłopotów. Kolejny rozmówca podawał się za policjanta, aby historię uwiarygodnić.

Ofiarą oszustów padła m.in. seniorka, od której udało im się wyłudzić kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz kilkaset euro. W innym przypadku mieszkaniec Gliwic stracił, prócz gotówki polskiej i euro, cenną złotą biżuterię. Pozostałe dwie ofiary, kobiety, przekazały złodziejom po kilkadziesiąt i kilkanaście tysięcy złotych.

Zatrzymani do sprawy dwaj mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury. W środę, 3 kwietnia gliwicki sąd wydał decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu. Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policjanci apelują:

Bądźmy ostrożni i pamiętajmy:

- policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, więc nie działajmy pochopnie, pod wpływem emocji i pod presją czasu;

- policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych przez siebie akcjach;

- rozmówca podający się za policjanta proponuje potwierdzenie swojej autentyczności poprzez wykonanie telefonu pod numer 112: zanim zadzwonisz, sprawdź dokładnie, czy na pewno rozłączona została poprzednia rozmowa;

- po rozmowie trzeba koniecznie zadzwonić do kogoś bliskiego, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;

- jeśli nie ma możliwości kontaktu z najbliższymi, niezwłocznie należy powiadomić policję, dzwoniąc pod bezpłatny numer 112 lub 997.

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, by odebrali nam lub naszym bliskim oszczędności całego życia!

Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że dzwoniąca osoba nie jest członkiem rodziny, bliskim lub prawdziwym funkcjonariuszem, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI!

źródło: KMP w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Środa
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii

REKLAMA