AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pracownicy banku uratowali kilkadziesiąt tysięcy złotych należące do 95-letniego gliwiczanina

Na Sygnale

Scenariusze się zmieniają, ale oszuści zawsze dzwonią na numery telefonów STACJONARNYCH, korzystając najczęściej ze starych książek telefonicznych. Jak można się domyśleć, trafiają tym samym do ludzi starszych, nie zawsze mających rozeznanie w obecnym świecie i w rządzących nim prawach. Do ludzi, którzy wierzą, że bezbronnego seniora nikt nie skrzywdzi. W ciągu minionych dwóch dni, co najmniej 15 osób odebrało telefon od „policjantki”. W jednym z przypadków ofiara straciła 32 tys. złotych. Ale znaleźli się również bohaterowie, pracownicy banku, których przytomna reakcja ocaliła oszczędności 95-letniego mieszkańca Gliwic.

REKLAMA

- W 15 mieszkaniach w naszym rejonie znów rozdzwoniły się telefony stacjonarne. Kobieta podająca się za funkcjonariuszkę, pod legendą rozpracowywania grupy hakerów okradających konta bankowe, próbowała wyłudzić pieniądze od starszych osób. W przygotowanej „audycji telefonicznej” występował też pseudoprokurator, mający uwierzytelnić tajną akcję – relacjonują policjanci.

Ostrzegani przez rodzinę, kościół,  sąsiadów, media - niemal wszyscy seniorzy zachowali się bardzo przytomnie, od razu rozpoznali zagrożenie i szybko zweryfikowali sytuację u prawdziwych funkcjonariuszy. Niestety, zwieść się dała 77-letnia gliwiczanka, mieszkanka jednego z bloków w centrum miasta.

- Wczoraj gliwiccy policjanci otrzymali też telefon od pracownicy banku przy ul. Nowy Świat – kontynuują policjanci. - Kobieta informowała, że do placówki przyszedł starszy człowiek, który prawdopodobnie uległ namowom oszustów, bowiem chce zlikwidować swoje lokaty, zakładając równocześnie konto internetowe z hasłem. Na miejsce natychmiast ruszyli detektywi, szybko potwierdzili przypuszczenia urzędniczki bankowej i rozpoczęli dochodzenie.

Wszystkimi oszustwami i próbami oszustw zajmuje się teraz Wydział do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP Gliwice.

- Zachowanie seniorów, którzy rozłączali się zaraz po usłyszeniu oszustów, zasługuje na pochwałę – oceniają policjanci. - Okazuje się, że większość osób zna już metody przestępców, jednak są i tacy, którzy nadal dają się nabierać. Ostatnią deską ratunku stają się wówczas pracownicy banków. Policjanci apelują więc do bankowców o czujność. Przypominamy jednocześnie rodzinom seniorów, w których mieszkaniach znajdują się telefony STACJONARNE, że ich obowiązkiem moralnym jest uświadamiać bliskich, zaznaczać, że prawdziwi policjanci i prokuratorzy nigdy nie dzwonią z prośbami o zrywanie lokat czy przekazywanie haseł do kont!

Źródło: KMP w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Środa
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii

REKLAMA