REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Za nami trzecia edycja konferencji EDUAL

Nauka

Zakończyła się trzecia już edycja konferencji Edukacja Dualna – EDUAL „Studia dualne odpowiedzią na potrzeby przemysłu 4.0”, zorganizowanej wspólnie przez Politechnikę Śląską, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Miasto Gliwice. Gościem po raz kolejny był wicepremier, Minister nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, który w swoim przemówieniu podkreślał ogromną rolę kształcenia dualnego w polskiej edukacji. Konferencja była połączona z Inżynierskimi Targami Pracy i Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Konferencja była już trzecią z cyklu konferencji EDUAL. Podczas dwóch minionych edycji specjaliści zastanawiali się, jak kształcić specjalistów dla Przemysłu 4.0, zapewniając im jednocześnie, oprócz wiedzy zawodowej, odpowiednie przygotowanie ogólno akademickie do prowadzenia badań naukowych. Porównywali również istniejące modele i formy kształcenia dualnego. Tegoroczna edycja miała jednak inny charakter, ponieważ o kształceniu dualnym eksperci rozmawiali nie tylko w kontekście studiów inżynierskich, ale również studiów  humanistycznych, ekonomicznych czy artystycznych prowadzonych w systemie kształcenia dualnego. Projekty te są pokłosiem I edycji konkursu „Studia dualne", zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W jego ramach do polskich uczelni trafiły ponad 123 mln zł na realizacje projektów studiów dualnych.

- Moja obecność tutaj jest dowodem na to, jak wielką wagę ministerstwo przywiązuje do edukacji dualnej. Aby pomóc uczelniom w przygotowaniu się do zmian zawartych w Konstytucji dla Nauki, wraz z NCBR uruchomiliśmy projekty w ramach programu POWER, dotyczące studiów dualnych. Dofinansowanie uzyskało 69 projektów z różnych obszarów wiedzy. Nasze ministerstwo podejmuje też działania na płaszczyźnie legislacyjnej, ukierunkowane na zbliżenie świata nauki i biznesu - podkreślał wicepremier Jarosław Gowin.

W konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Politechnika Śląska uzyskała prawie 8 mln zł dofinansowania na realizację pięciu projektów studiów dualnych. - Już od trzech lat z powodzeniem kształcimy dualnie studentów na kierunku mechanika i budowa maszyn na studiach I stopnia. Do tej pory w zakresie kształcenia dualnego współpracowaliśmy głównie z firmami z branży motoryzacyjnej. Jednak biorąc pod uwagę różnorodność kierunków studiów dualnych, które uzyskały dofinansowanie w konkursie, poszerzamy tę współpracę o kolejne obszary nauki i przemysłu - podkreślał rektor Politechniki Śląskiej. - Mam nadzieję, że pomysły i propozycje płynące z dzisiejszej konferencji będą stanowić cenny materiał do doskonalenia procesu kształcenia dualnego - dodał prof. Arkadiusz Mężyk.

Tegoroczna konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne: Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym w ramach kształcenia dualnego, Dobre praktyki w kształceniu dualnym oraz Ewaluacja procesu kształcenia dualnego.

Konferencji EDUAL tradycyjnie już towarzyszyły Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości, skierowane do studentów, absolwentów i pracowników naukowych Politechniki Śląskiej. Na uczestników targów czekało około 130 wystawców, m.in. przedstawiciele takich firm, jak: Philips, Wielton, Wasko, Future Processing, ING, Asseco Poland czy Electrolux, a także biura karier, centra przedsiębiorczości oraz wiele innych.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Łukasza, Kai, Nastazji

REKLAMA