REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W związku z żałobą narodową, dyrektor II LO odwołał studniówkę. Proponuje inne terminy

Nauka

W sobotę, 19 stycznia odbędzie się pogrzeb zamordowanego kilka dni temu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, a w związku z tym – w wejdzie w życie ogłoszona przez Prezydenta RP żałoba narodowa. W ten dzień wielu maturzystów miało bawić się na studniówkach. Od jednego z rodziców dotarła do nas informacja o odwołaniu tego wydarzenia przez dyrektora II LO. Czy była to słuszna decyzja?

REKLAMA

Kluczowe w tym temacie jest rozstrzygnięcie, czy dyrektor miał prawo do odwołania tego wydarzenia. O to, czy obligują go do tego polecenia bądź wytyczne, zapytaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

- MEN nie udziela rekomendacji w sprawie odwoływania studniówek – wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. – Imprezy studniówkowe organizowane są przez rodziców i to wyłącznie od ich decyzji zależy, czy się odbędą. Otrzymaliśmy już kilka takich zgłoszeń. Myślę, że dużą rolę w decyzjach o odwołaniu studniówek odgrywają emocje. Niektórzy rodzice, jeśli  mają taką możliwość i wolę, przesuwają wydarzenie. Inni modyfikują charakter imprezy, np. wpisując w jej program minutę ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego prezydenta Gdańska – wyjaśnia nasza rozmówczyni. I zwraca uwagę na fakt, że ostatecznie sprawę tę powinno uregulować szczegółowe rozporządzenie Prezydenta Andrzeja Dudy, wyjaśniające, jakie wydarzenia w dniu żałoby narodowej powinny zostać odwołane.

Na to, że rozporządzenie będzie mieć kluczowe znaczenie  dla ostatecznej decyzji o organizacji bądź przesunięciu studniówki, uwagę zwraca również dyrektor II LO, Robert Strzelec. Jego zdaniem, sprawę rozwiązałoby np. określenie godzin, do których trwa żałoba. Jak wyjaśnia, decyzję o odwołaniu studniówki rozważa po konsultacjach z Wydziałem Edukacji i Kuratorium Oświaty. W rozmowie z nami zwraca uwagę na fakt, że studniówki można przesunąć i do dyspozycji jest aż 7 nowych terminów. Ze zdaniem rzeczniczki MEN, jakoby nie miał prawa odwołać studniówki, się nie zgadza.

- To prawda, że studniówkę organizują rodzice, ale rodzice są częścią Rady Rodziców, a ta podlega dyrektorowi. Szkoła musi uczyć pewnych wartości. Podstawą prawną mojej decyzji jest przyzwoitość – wyjaśnia.

Niestety, nie ustaliliśmy jeszcze, jakie wytyczne znajdą się w rozporządzeniu Prezydenta Andrzeja Dudy. Telefon w Kancelarii Prezydenta RP milczy…

AKTUALIZACJA:

Otrzymaliśmy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP. Wynika z niej, że studniówki i inne wydarzenia mogą się odbyć, jeśli rozpoczną się po godz. 19.00.

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza Prezydent RP Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów  rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba  będzie obowiązywać od piątku, od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Pełna treść rozporządzenia zostanie opublikowana na stronie www.prezydent.pl zaraz po podpisaniu dokumentu.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

11
Sobota
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Benedykta, Kariny, Olgi

REKLAMA